Profesor Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka podkreśla, że niemowląt nie należy przekarmiać. Do tej pory matki starały się przestrzegać zasady, że na dany posiłek ich pociecha musi zjeść określoną porcję. Ale przecież ani dorosły, ani dziecko nie jest automatem, żeby zawsze zjadać tyle samo.

Reklama

- Również kolejność włączania nowych produktów do diety niemowlęcia nie ma znaczenia - dodaje pediatra profesor Hanna Szajewska. Ważne jest natomiast to, żeby nie wprowadzać kilku pokarmów jednocześnie. Od 5-6 miesiącu życia można wzbogacać dietę dziecka o warzywa, mięso i owoce. Nie należy dosładzać, ani solić posiłków.

Pediatrzy podkreślają, że najcenniejszym pokarmem dla malucha jest mleko matki. Niemowlęta - jeżeli to możliwe - powinny być karmione wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia.

W ramach programu edukacyjnego "1000 pierwszych dni dla zdrowia" opublikowano "Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin". Pełna wersja jest dostępna bezpłatnie na platformie edukacyjnej www.1000dni.pl