Podczas pierwszej wizyty u ginekologa

Reklama

Sprawą podstawową jest wizyta u ginekologa, który powinien potwierdzić nasze podejrzenia o ciąży. Podczas przeprowadzanego przez niego wywiadu należy udzielić mu wszelkich informacji na temat naszego zdrowia, a także powiedzieć o przyjmowanych witaminach czy lekach. Badania krwi, na które możemy zostać skierowane, określą wiek płodu, co pozwoli lekarzowi założyć nam kartę ciąży, gdzie gromadzone będą wszystkie informacje na temat jej przebiegu. Kolejna wizyta powinna mieć miejsce pomiędzy 6 a 8 tygodniem ciąży. Pamiętajmy, by wizyty odbywały się regularnie. W pierwszym i drugim trymestrze co 3–4 tygodnie, w trzecim – co dwa, w ostatniej fazie ciąży nawet co tydzień.

Najważniejsze badania

USG pozwoli ustalić przewidywany termin porodu. Kontroli poddane zostanie ciśnienie tętnicze krwi, które od tej pory sprawdzane będzie regularnie. Wykonana będzie cytologia, a w razie konieczności badania służące ustaleniu grupy krwi matki. Morfologia wykluczy niedokrwistość, natomiast sprawdzenie odczynu Wassermana kiłę i wirusa WZW typu C. Do listy dodać należy badanie moczu, hormonów tarczycowych, a nawet badanie na obecność wirusa HIV.

Higiena podczas ciąży – o czym należy pamiętać

Zmiany zachodzące w organizmie podczas ciąży sprawiają, że znacznie obniża się poziom naturalnej ochrony miejsc intymnych przed infekcjami. Warto zatem sięgnąć po odpowiednie, przeznaczone dla ciężarnych, środki pielęgnacyjne. W tym czasie polecane są także probiotyki, które pomagają utrzymać odpowiednie pH pochwy. Należy też zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i zębów, a także właściwą pielęgnację włosów i paznokci, które w czasie ciąży szczególnie narażone są na szwank (więcej na ten temat dowiesz się, zaglądając na: http://portal.abczdrowie.pl/higiena-w-ciazy).

Jedz ostrożnie!

Już w piątym tygodniu ciąży wystąpić mogą związane z nią przykre dolegliwości, takie jak bóle brzucha i kręgosłupa, zmęczenie, obrzęki. Najwcześniej pojawiają się zazwyczaj mdłości (więcej na temat dolegliwości związanych z ciążą dowiesz się na: http://portal.abczdrowie.pl/dolegliwosci-w-ciazy). Zmniejszyć je może wypita na czczo szklanka wody, nawet cytrynowej. W przypadku wymiotów pomocna okazuje się herbatka imbirowa. Bezwzględnie unikać należy surowego mięsa i wędlin, a także wędzonych ryb, gdyż przyczynić się mogą do powstania np. salmonelli. Odstawić trzeba także popularne fast foody – to prawdziwa puszka Pandory! Stanowią one źródło kwasów tłuszczowych, sztucznych barwników, soli, konserwantów i innych szkodliwych substancji. Oczywiście wystrzegać należy się także alkoholu i wszelkich używek.

Kosmetyki dla ciężarnej

Silne farby do włosów i rozjaśniacze powinny w tym okresie zostać zastąpione lżejszymi w działaniu odpowiednikami, np. szamponami koloryzującymi czy henną. Jej atutem jest naturalny skład. Jeśli obawiasz się pojawienia rozstępów, już w momencie, kiedy dowiesz się o ciąży, możesz stosować zapobiegające im kremy. Ważne, by używane były regularnie. Zdecydowanie zabrania się zabiegów z wykorzystaniem wszelkiej aparatury.

Reklama

Dzień, w którym kobieta dowiaduje się, że zostanie mamą, zazwyczaj jest dla niej najpiękniejszym dniem w życiu. Nie pozwólmy, aby niewiedza zaburzyła radość z macierzyństwa!