USG jak Big Brother dla maluchów

Reklama

Przyszli rodzice często zastanawiają się, jak maluch będzie wyglądać, gdy się urodzi. Czy będzie miał zadarty nosek jak jego tata czy zgrabny jak u mamy i po którym z rodziców odziedziczy miny? Okazuje się, że z odpowiedziami na te i wiele innych podobnych pytań, przyszli rodzice nie muszą wcale czekać do porodu.

Dzięki nowoczesnej aparaturze już we wczesnej ciąży można zobaczyć prawie rzeczywisty obraz dziecka. Od niedawna w Polsce ginekolodzy wykorzystują do tego specjalny aparat ultrasonograficzny, który wykonuje badanie 3D/4D HD Live.

- Na monitorze pary mogą obejrzeć na przykład zaciskające się piąstki dziecka, grymasy, a nawet jak dziecko pokazuje język - przekonuje dr n. med. Piotr Dawid z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach, które wykorzystuje tę technologię.

Obraz płodu jaki widzą na monitorze rodzice jest bardzo rzeczywisty, w dużej rozdzielczości i w naturalnych kolorach. Możliwe jest to dzięki dodaniu sztucznego źródła światła. Z kolei za pomocą programu komputerowego usuwane jest częściowo tło, co powoduje, że obraz jest porównywalny do obrazu z kamery wideo.

Media

- To jest troszkę taki Big Brother dla noworodków. Możemy je obserwować w ich naturalnym środowisku, jak rosną, zmieniają się. Dla rodziców z kolei zobaczenie dziecka jeszcze przed narodzinami jest bardzo ważne. Taki obraz uspokaja, zwłaszcza jeśli dziecko rozwija się prawidłowo - mówi specjalista Gyncentrum.

Dokładniejsze wykrycie wad płodu

Ale urządzenie służy nie tylko do podglądania malucha. USG 3D/4D HD Live pozwala zarówno lekarzowi i przyszłym rodzicom dokładniej przyjrzeć się twarzy i czaszce dziecka, ocenić umiejscowienie uszu, czy też rozpoznać płeć. Badanie to pozwala również na dokładniejszą diagnostykę wad płodu.

- Szczególnie ma to znaczenie przy ocenie twarzy płodu, służy też do dokładniejszej oceny kręgosłupa, kończyn i powłok brzusznych - wyjaśnia dr Piotr Dawid. I dodaje: - Dzięki tej nowoczesnej technologii lekarz jest w stanie również obejrzeć serce nienarodzonego jeszcze dziecka w kilku płaszczyznach oraz ocenić jego ośrodkowy układ nerwowy. Ponadto badanie pozwala na rozpoznanie cech płodu, które mogą świadczyć o wadach genetycznych i wrodzonych dziecka, jak i wadach strukturalnych serca, które można zoperować po narodzeniu malucha - zapewnia lekarz.

Media