Noworodek

Reklama

Dlaczego tuż po urodzeniu malucha położna kładzie go na brzuch matki? Ponieważ kontakt „skóra do skóry” jest dla niego niezwykle ważny. To chwila pierwszego spotkania, które nigdy już się nie powtórzy. W 2011 roku wydano nawet w tej sprawie rozporządzenie Ministra Zdrowia – według dokumentu, o ile nie ma medycznych przeciwwskazań, taki cielesny kontakt matki i dziecka powinien trwać około dwóch godzin. Pierwsze chwile mają tak duże znaczenie z powodu hormonów, jakie są wówczas najbardziej aktywne w obu organizmach. Chodzi o oksytocynę i prolaktynę – wpływają na produkcję mleka matki oraz na więź z dzieckiem. Jeśli poród odbywa się poprzez cesarskie cięcie, kontakt „skóra do skóry” także powinien wystąpić – nawet z opóźnieniem.

Niemowlak

Przez pierwszy miesiąc noszenie i przytulanie maluszka jest równie ważne, jak przez jego okres niemowlęcy. Z każdym tygodniem dziecko staje się coraz bardziej świadome, wyczuwa czy w jego pobliżu znajduje się mama lub tata, czy tez ktoś obcy. Dotyk w tym okresie ma dla dziecka wymiar terapeutyczny. Przytulanie i głaskanie to podstawa, gdy maluch jest chory lub rozdrażniony, ale także gdy zasypia, czy jest karmiony piersią. Dobrze, aby rodzice spali ze swoim maluchem. Bliskość matki i ojca zapewni mu spokojny sen.

W niemowlęcym okresie maluszka pojawia się również „lęk separacyjny”. To obawa kilkumiesięcznego dziecka, że zostanie oddzielone od mamy. Im więcej bliskości i ciepła mu przekazujemy, tym mniejsze są jego lęki. Wykorzystujmy każdą wolną chwilę na przytulanie i dotyk.

Reklama

- Szansą na wspólnie spędzony czas z maleństwem mogą być kąpiele, karmienie czy wieczorne wspólne zasypianie. Dobrą okazją do okazania czułości dziecku są też masaże. Rozwijają mózg, pobudzają układy w organizmie i wspomagają trawienie. Do tego relaksują maluszka i uspokajają. Warto do masażu zastosować specjalny, naturalny kosmetyk – na przykład nieperfumowany olejek do masażu BIO - podpowiada Magdalena Kalinowska, ekspert marki Alphanova Bebe.

Kilkulatek

Wspólne chwile z radosnym, ruchliwym kilkulatkiem to coś wspaniałego. Dotyk i bliskość w tym okresie życia dziecka mogą iść w parze z zabawą i wspólnymi żartami. Łaskotanie czy czułe głaskanie po brzuszku spodobają się maluchowi i na pewno wywołają na jego buzi uśmiech. Takie dziecko jest już odstawione od piersi, dlatego powinniśmy poświęcać mu dużo więcej uwagi podczas codziennych spraw. Przez dotyk dajemy również maluchowi znak, że go kochamy. Kiedy kilkulatek jest nieposłuszny, delikatne przytulenie również może pomóc – możliwe, że płaczem chce po prostu zwrócić uwagę mamy.