Doktor Miłosz Parczewski z kliniki chorób zakaźnych, chorób tropikalnych i nabytych niedoborów immunologicznych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że dzięki badaniom jest szansa na urodzenie zdrowego dziecka: Ryzyko urodzenia chorego dziecka przez matkę zakażoną HIV bez profilaktyki jest między 60 a 33 procent w zależności od stadium zakażenia. I to ryzyko dzięki prostej profilaktyce, leczeniem matki można zredukować do poniżej jednego procenta - wyjaśnia.

Reklama

Każde dziecko, które jest zakażone, wymaga leczenia antyhiv do końca swojego życia. Prawie wszystkie zakażenia HIV u dzieci są związane z nierozpoznaniem zakażenia u matki.

Renata Opiela, specjalistka epidemiologii, z zachodniopomorskiego oddziału Sanepidu podkreśla, że mimo, iż badani są bezpłatne są za rzadko wykonywane: Kobiety w ciąży od jakiegoś czasu stanowią 1/3 pacjentów Punktu Anonimowego Testowania. W ubiegłym roku 400 ciężarnych zgłosiło się do testowania w kierunku HIV. Podkreślam, że są to badania anonimowe. - mówi Renata Opiela.

Standardem w opiece nad ciężarną jest wykonanie dwóch tekstów w kierunku HIV: w 10 tygodniu ciąży oraz między 33 a 37 tygodniem. W tej chwili w Polsce żyje około 150 dzieci zakażonych wirusem HIV, 118 z nich jest leczonych antyretrowirusowo.

W Polsce liczba kobiet zakażonych wirusem przekracza 30 procent całej populacji osób zakażonych HIV. Każdego roku w kraju odbywa się około od 70 do 100 porodów u kobiet z potwierdzonym zakażeniem.

W większości krajów Unii Europejskiej odsetek ciężarnych, u których wykonuje się badanie w kierunku HIV przekracza 60 procent. W Anglii, Holandii i Francji sięga 98 procent.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>