Naukowcy przyjrzeli się 96 pracom z tej dziedziny, które zostały zrealizowane w 12 krajach w latach 1980 – 2012. Dotyczyły rodziców dzieci w wieku do 21 lat - chorych na astmę, raka, mukowiscydozę, cukrzycę i epilepsję, a także anemię sierpowatą i młodzieńcze reumatyczne zapalenie stawów. Zakres badania dotyczył stresu rodzicielskiego powiązanego z poszczególnymi chronicznymi chorobami.

Reklama

Dr Melissa Cousino, główna autorka badania, mówi: - Rodzice poza tym, że muszą sobie radzić z czynnikami stresu, których źródłem jest życie codzienne, dodatkowo narażeni są sytuacje stresowe związane z chorobą dziecka.

Według amerykańskich centrów CDC, 15 proc. amerykańskich rodzin ma chronicznie chore dziecko ze specyficznymi potrzebami. Zaobserwowano też, że wymagania dotyczące opieki tworzą większy stres niż ciężkość czy długość choroby.

Poza zwykłymi rodzicielskimi obowiązkami, rodzice chorych dzieci zmagają się z takimi specjalnymi potrzebami jak wizyty u lekarza, terapie, hospitalizacje i problemy szkolne.

Rodzice donosili także o dodatkowym cierpieniu, które sprawiało im patrzenie na ból dziecka oraz o zmartwieniach związanych z chorowitością dziecka i wyjaśnianiem problemów zdrowotnych pacjenta.

Reklama

Dr Hazen dostarcza też wskazówki pozwalające zredukować rodzicielski stres:

Reklama

- bądźcie otwarci na pomoc rodziny i przyjaciół;

- rozdzielcie równo między sobą obowiązki;

- powiedzcie lekarzowi swojego dziecka, że potrzebujecie pomocy związanej ze stresem.