Brytyjscy uczeni z uniwersytetów w Aberdeen i Edynburgu przeanalizowali dane medyczne na temat prawie 38 tysięcy dzieci urodzonych między rokiem 1950 a 1976 w Szkocji. Sprawdzali późniejszy stan ich zdrowia, analizowali choroby, jakie je dotykały, a dane na ten temat grupowali w odniesieniu do wagi ich matek w czasie ciąży. Okazało się, że na ponad 28 tysięcy kobiet 21 procent (czyli prawie 6 tysięcy) miało nadwagę, a 4 procent (czyli ponad tysiąc) cierpiało na otyłość.

Artykuł na ten temat naukowcy opublikowali w magazynie "British Medical Journal". Wynika z niego, że waga matek ma wyraźne przełożenie na długość życia ich dzieci.

Analizy statystyczne nie pozostawiają wątpliwości. Według szkockich uczonych, dzieci grubych kobiet były o 35 procent bardziej narażone od dzieci kobiet o prawidłowej wadze, że nie dożyją swoich 55. urodzin.

Na tym jednak nie koniec. Okazało się również, że potomstwo z ciąży z nadwagą ma o 29 procent wyższe prawdopodobieństwo, że trafi do szpitala z powodu ataku serca lub udaru.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>