Dziennik Gazeta Prawana logo

Źle się uczą, bo za mało śpią? Naukowcy sprawdzili

8 maja 2013, 23:16
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
nastolatka dziewczyna śpi sen
nastolatka dziewczyna śpi sen/Shutterstock
Prawie połowa szkolnych dzieci na świecie za mało śpi i przez to gorzej się uczy. Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy na podstawie badań w 50 krajach.

Odsetek niedospanych dziewięcio- i dziesięciolatków, wynosi średnio 46,5 procent. Najwięcej zmęczonych uczniów, ponad dwie trzecie, jest w USA, Nowej Zelandii i Arabii Saudyjskiej, a także w Australii, Turcji, Francji i Irlandii. U starszych dzieci ten odsetek jest jeszcze wyższy. 

-- mówi autorka badań dr Ina Mullins z uniwersytetu Boston College. Dodaje, że to obniża ogólny poziom nauczania, toteż cierpią także ci, którzy się wysypiają. Zdaniem naukowców przyczyną braku odpowiedniej ilości snu jest swobodny dostęp dzieci do komputerów i telefonów komórkowych do późna w nocy.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło IAR
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj