Rzecznik Praw Dziecka podkreśla, że konieczne jest zapewnienie małym pacjentom dostępności niezbędnego leczenia i jego kontynuacji. W jego ocenie, każde zawirowanie funkcjonowania palcówek to informacje budzące niepewność co co do tego, czy dziecko uzyska leczenie.

Reklama

Jak zaznacza Rzecznik, należy podejmować decyzje restrukturyzacyjne, które pozwolą funkcjonować bez zakłóceń - zarówno dużym placówkom takim jak Centrum Zdrowia Dziecka czy Instytut Matki i Dziecka, jaki innym, mniejszym. Marek Michalak zaznacza, że najważniejsze jest usunięcie problemów, które wpędziły Instytuty i mniejsze jednostki w kłopoty zagrażające ich funkcjonowaniu. W jego ocenie jeden z podstawowych problemów to uzyskanie pieniędzy za świadczenia medyczne i wycena tych świadczeń. - Dziś widzimy , że ta wycena nie jest właściwa i należy podejmować działania, które pozwolę lekarzom leczyć, a nie oszczędzać na leczeniu dzieci, bo na dzieciach nie wolno oszczędzać - powiedział Rzecznik Praw Dziecka.

Marek Michalak zapowiada, że w 2013 roku będzie działał na rzecz zapewnienia dzieciom dostępu do opieki medycznej właściwej dla ich stanu zdrowia. W jego ocenie, każde polskie dziecko powinno mieć możliwość skorzystania raz do roku z konsultacji u specjalisty - jeżeli stan jego zdrowia budzi wątpliwości i niepokój opiekunów.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>