O darmowym poradniku z przepisami kulinarnymi, zawierającym „zdrowe i pyszne dania na zimowe dni” NFZ napisał w czwartek na swoim profilu na Twitterze. Książkę można ściągnąć na komputer bądź telefon z internetowego serwisu pacjent.gov.pl.

Reklama

ŚCIĄGNIJ DARMOWY PORADNIK Z PRZEPISAMI KULINARNYMI I PORADAMI. KLIKNIJ >>>

Jak czytamy w serwisie, poradnik podzielony jest na kilka części:

  • Przechowywanie produktów spożywczych – między innymi o tym, jak rozmieszczać produkty w lodówce i jak je zabezpieczać, a także o tym, które produkty lepiej jest przechowywać w zamrażarce, a które na lodówkowej półce.
  • Przepisy rozgrzewające – czyli co warto jeść w chłodne zimowe dni, dlaczego warto pomyśleć o włączeniu do diety węglowodany takie jak owsianka, niektóre owoce, kaszę jaglaną i rośliny strączkowe, a także orzechy, masło, kapustę, cebulę i między innymi szereg przypraw, na przykład goździki, kardamon, cynamon, chilli, imbir czy curry.
  • Przepisy dla aktywnych – przeznaczone przede wszystkim dla osób, które planują treningi sportowe i rekreacyjne wraz z konkretnymi wskazaniami co do produktów przydatnych w takiej diecie oraz o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
  • Zimowe warzywa i owoce – część poświęconą sezonowym warzywom i suszonym owocom, które warto docenić w zimowe dni, a także ziołom, które na przykład pomagają ograniczyć użycie soli.
  • Przepisy świąteczne – z których, jak czytamy na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, można korzystać także po świętach, zawierających „pomysły na uniwersalne ciasta i dania obiadowe w lżejszej niż tradycyjna wersji”.

ŚCIĄGNIJ DARMOWY PORADNIK Z PRZEPISAMI KULINARNYMI I PORADAMI. KLIKNIJ >>>

Dodatkowo, NFZ na stronie diety.nfz.gov.pl proponuje różne plany żywieniowe dostosowane do różnego wieku, chorób oraz upodobań kulinarnych. Serwis zawiera również kalkulator BMI (Body Mass Index), który po wybraniu płci i wpisaniu podstawowych danych, takich jak wiek, wzrost, masa ciała i rodzaj aktywności pozwala określić, czy dana osoba ma prawidłową wagę, czy można stwierdzić u niej nadwagę, a może cierpi na otyłość.

Autorzy strony zachęcają jednocześnie do założenia konta użytkownika w serwisie, dzięki czemu można poznać „plany żywieniowe (nazywane też jadłospisami lub dietami) ułożone przez profesjonalnych dietetyków”. Założenie konta daje także dostęp do „przepisów na proste i szybkie w przygotowaniu dania”, a także umożliwia automatyczne generowanie listy zakupów potrzebnych do przygotowania posiłków.