Niespełnione postanowienia

Myśl o przejściu na dietę przechodzi nam przez głowę co najmniej kilka razy w roku – podczas spisywania noworocznych postanowień, tuż przed wiosną lub wakacyjnym wyjazdem albo kiedy oglądamy zdjęcia, na których koleżanka wygląda zdecydowanie korzystniej. Pomimo że większość metod wydaje się prosta, zazwyczaj wymagają one od nas wielu wyrzeczeń, czasu i zaangażowania. A efekty rzadko kiedy są zadowalające. Jak przerwać to błędne koło? – Podstawowym problemem nieudanych prób odchudzania jest brak trwałych zmian w naszych codziennych nawykach żywieniowych. Nie wystarczy ograniczyć lub wyeliminować pewne grupy produktów, jeśli nie będziemy przestrzegać ważnych zasad, np. spożywania pełnowartościowych posiłków o regularnych porach. Aby dieta była skuteczna, powinna być dopasowana do naszych upodobań smakowych, a przede wszystkim indywidualnych predyspozycji organizmu – mówi Anna Chrzanowska, dietetyk kliniczny Naturhouse.

Reklama

Indywidualne predyspozycje organizmu

Równie istotnym aspektem, pomijanym w samodzielnym odchudzaniu, jest kondycja organizmu w chwili rozpoczęcia kuracji. – Podczas pierwszej konsultacji w naszych centrach dietetyk przeprowadza dokładne pomiary masy i składu ciała oraz wywiad medyczno-dietetyczny, który dostarcza informacji o przebytych chorobach, zażywanych lekach, alergiach i innych ważnych czynnikach, mających wpływ na dobór diety. Ostateczny plan dietetyczny jest inny dla każdej osoby, łączy on w sobie założenia różnych metod odchudzania, które są dobrane odpowiednio do indywidualnych potrzeb - podkreśla dietetyk Naturhouse.

Reklama

Kontrola specjalisty

Proces odchudzania stanowi istotną ingerencję w pracę naszego organizmu. Równie dużym wyzwaniem jest etap wychodzenia z diety i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Aby odpowiednio zapanować nad zachodzącymi zmianami, niezbędna jest specjalistyczna wiedza. Decydując się na pomoc dietetyka, mamy pewność, że nie popełniamy błędów związanych np. ze zbyt szybką utratą kilogramów, powrotem do złych nawyków czy niewłaściwie zbilansowaną dietą. Pomoc dietetyka niezbędna jest także przy wyborze suplementów, które mogą pomóc w osiągnięciu efektów, jeśli są stosowane pod kontrolą specjalisty. Nie bez znaczenia jest także mobilizacja i wsparcie podczas regularnych wizyt.
Zbiór zasad składający się na popularne diety to zbyt mało, aby osiągnąć zamierzone efekty. Jeśli podjedziemy do procesu odchudzania kompleksowo i poddamy się opiece specjalisty, możemy mieć pewność, że nasze starania nie pójdą na marne.