Na walory potraw wpływają zarówno przyprawy, dodatki, wielkość składników, temperatura podczas obróbki cieplnej, jak i woda wykorzystywana do gotowania. Grzegorz Łapanowski – ekspert kampanii „BRITA – lepszy wybór” dzieli się skutecznymi radami na temat prostych i szybkich form obróbki, które mogą stanowić ciekawe urozmaicenie naszych dotychczasowych przyzwyczajeń kulinarnych.

Reklama

Po warzywa, chude mięso oraz ryby szczególnie chętnie sięgamy latem – są bowiem podstawą lekkostrawnych i niskokalorycznych dań. Jak w zaciszu własnej kuchni stworzyć potrawy, których nie powstydziłby się żaden szef kuchni? Wykorzystujmy przyprawy o nowych smakach i stosujmy naprzemiennie różne metody obróbki warzywa, mięsa i ryb, nie zapominając jednocześnie, by używać składników najwyższej jakości.

Smacznie i zdrowo przez cały dzień!

W ramach drugiego śniadania warto sięgać po przekąski, nadające się do jedzenia na surowo. Kawałki marchewki, kalarepki czy selera naciowego spożywane po umyciu i obraniu dostarczają organizmowi wielu ważnych składników mineralnych, wzmacniają organizm i spowalniają procesy starzenia.

Reklama

Trick: po wrzuceniu jarzyn do zimnej wody z dodatkiem lodu, stają się one bardziej soczyste, chrupkie i smakują dużo lepiej i nie wysychają.

W przypadku gdy nie przepadamy za surowymi jarzynami lub z powodów zdrowotnych nie możemy ich jeść, z pomocą przyjdą nam gotowane warzywa. Pamiętajmy jednak o ich właściwym przygotowaniu, przede wszystkim starajmy się ich nie przegotować. Tracą one wówczas cenne witaminy, stają się zbyt miękkie i nieapetyczne. Gotowane warzywa posłużą do przygotowania smacznej i zdrowej sałatki na drugie śniadanie, np. jarzynowej czy ziemniaczanej.

Gotowane jarzyny świetnie smakują w towarzystwie mięs i ryb ugotowanych w wodzie, na parze lub duszonych. Duszenie jest jedną ze zdrowszych metod obróbki cieplnej pokarmów. Mięso czy rybę, lekko przyprawiamy i smażymy na dość dużym ogniu, do delikatnego przysmażenia skórki. Następnie zalewamy wodą filtrowaną z dodatkiem przypraw, np. papryki, bazylii, liścia laurowego, majeranku, koperku, czosnku. Dusimy na małym ogniu przez około 20-30 minut pod przykryciem.

Reklama

Trick: do gotowania, duszenia mięs i ryb wykorzystujmy wodę wysokiej jakości, o neutralnym smaku – gruntownie przenika ona mięso i może wpłynąć na jego walory. Także jarzyny będą smakować lepiej, jeśli podczas ich gotowania użyjemy wody filtrowanej. To właśnie dzięki niej zachowają one swoją naturalną barwę, walory smakowe i aromat.

Masz ochotę na zdrowy obiad? Zdecyduj się na blanszowanie! To typ obróbki cieplnej warzyw, która pozwala na zachowanie wielu witamin i składników mineralnych. Blanszowanie to technika, polegająca na krótkim gotowaniu w wodzie. Równo pokrojone kawałki warzyw wrzucamy do gorącej wody i gotujemy niezbyt długo (kilka minut). Dzięki temu stają się one chrupiące, soczyste i sprężyste. Blanszowane brokuły, marchew czy kalafior są smaczną jarzynką do większych posiłków ale podawane np. z dodatkiem przysmażonej bułki tartej lub sosu jogurtowego, mogą stanowić samodzielne, pożywne danie.

Trick: po zblanszowaniu warzyw warto je zahartować, czyli wrzucić do wody z lodem. Zatrzymają wówczas chrupkość, smak i kolor.

Dobrym pomysłem na lekką kolację są upieczone mięsa, ryby i warzywa. Dzięki wysokiej temperaturze skórka marchewek, buraków, cukinii, piersi z kurczaka czy łososia staje się złocista, zaś ich aromat bardziej intensywny. Pysznym i lekkim daniem z piekarnika są np. buraki, skropione odrobiną soku z cytryny, przyprawione solą, pieprzem oraz octem balsamicznym i podpieczone w piekarniku. Bardziej pożywną potrawę stanowią faszerowane ziemniaki pieczone w piekarniku, połączone z pieczonym mięsem, np. z farszem z mielonego indyka i z passatą pomidorową lub z rybą, np. z tuńczykiem, kukurydzą i serem.

Trick: skrop pieczone mięso, rybę lub warzywo masłem klarowanym. Dzięki temu mocniej się one zezłocą i zyskają ciekawszy smak.

Niektóre warzywa warto poddać karmelizacji. Metoda ta polega na bardzo długim duszeniu w oliwie lub maśle. Sprawdza się przede wszystkim w przypadku cebuli, papryki, marchewki. Warzywa i poddane karmelizacji nabierają słodkiego smaku i miękkości, dzięki czemu przyjemnie rozpływają się w ustach.

Trick: karmelizacji poddawaj młode warzywa. Pod koniec gotowania do oliwy lub masła możesz dodać octu balsamicznego, miodu lub sosu sojowego, które nadadzą potrawie ciekawy aromat.

W trosce o doskonały smak

Dania skomponowane na bazie warzyw, ryb oraz mięs są zdrowe i smaczne, a dzięki składnikom dobranym z rozmysłem mają apetyczny, kolorowy wygląd. Dla podkreślenia walorów swoich potraw, Grzegorz Łapanowski wybiera tylko najlepsze składniki i często decyduje się poddać je obróbce cieplnej z wykorzystaniem wody: Obróbka mięsa czy ryb z wykorzystaniem wody to jeden z najzdrowszych sposób na ich przygotowanie. Uduszone lub ugotowane zachowują smak, aromat i wysoką wartość odżywczą, są soczyste, miękkie oraz mniej kaloryczne. Ważne jednak, aby do duszenia i gotowania wykorzystywać wodę czystą, o neutralnym smaku i zapachu, która nie wpłynie na zmianę naturalnych nut aromatycznych warzyw, ryb i mięs.

Do przygotowania potraw warto sięgać po świeżo filtrowaną wodę BRITA. Jest ona pozbawiona smaku i zapachu, dzięki czemu idealnie podkreśla walory gotowanych i duszonych warzyw, ryb oraz mięs. Doskonale sprawdza się także jako baza napojów, sosów i zup, chętnie spożywanych latem jako dania obiadowe i świetnie nawadniających ciało w gorące dni.

Przepis Grzegorza Łapanowskiego, eksperta kampanii „BRITA – lepszy wybór”:

Zupa miso z pieczarkami i omlet japoński

Składniki:

Zupa miso:
2 marchewki (mogą być kolorowe)
1/2 średniego pora
1 pak choy lub młody szpinak
2 łyżki jasnej pasty miso
150g pieczarek
sok z cytryny
sos sojowy
pęczek kolendry
750 ml filtrowanej wody BRITA
płatki glonów Nori









Omlet japoński:

4 jajka
1/2 łyżeczki cukru brązowego
1 łyżka masła
1/2 łyżeczki sosu sojowego
3 krople oleju sezamowego
1/2 łyżeczki posiekanej kolendry




Sposób przygotowania:
Umyć i obrać marchewki oraz por, a następnie pokroić je „na zapałkę” (w cieniutkie paseczki). Odstawić. Pak choy lub młody szpinak opłukać dokładnie pod zimną, filtrowaną wodą. Płaty Nori pociąć nożyczkami na cienkie paseczki. Pieczarki obrać, pokroić na ćwiartki lub ósemki i przesmażyć na maśle aż uzyskają ładny, brązowy kolor. Zagotować w garnku filtrowaną wodę. Zdjąć garnek z gazu i dodać do wrzątku dwie łyżki jasnej pasty miso. Rozprowadzić pastę aż do jej całkowitego rozpuszczenia. Doprawić do smaku solą, pieprzem, sokiem wyciśniętym z cytryny, opcjonalnie kilkoma kroplami sosu sojowego.

Jajka ubić trzepaczką aż będą puszyste, dodać do nich cukier, sos sojowy, olej sezamowy, świeżo posiekaną kolendrę a następnie wylać 1/4 masy na patelnię z rozgrzanym masłem. Smażyć omlet z jednej strony przez 2-3 minuty (na małym/średnim ogniu), a następnie zwinąć go przy pomocy szpatułki lub pałeczek w rulonik. Pozostawić na patelni i dolać kolejną porcję (1/4) masy jajecznej. Postępować tak samo z kolejnymi porcjami masy jajecznej. Zwinięty omlet pokroić na 1cm paseczki.

Ułożyć je w miseczkach, dodając do nich przesmażone pieczarki, pokrojony por i marchewkę oraz liście szpinaku lub pak choya. Całość zalewać gorącym, ale nie wrzącym wywarem miso. Posypać posiekaną kolendrą.

Przepis Agaty Jędraszczak, autorki bloga www.kuchniagaty.pl:

Lekka zupa warzywna z łososiem

Składniki:
1 pęczek młodej włoszczyzny
1 kalarepka
3 młode ziemniaki
garść strączków świeżego groszku
3 ziarnka ziela angielskiego
1 liść laurowy
500 g filetu z łososia
1 l filtrowanej wody BRITA







Sposób przygotowania:
Warzywa umyć, obrać, pokroić w małą kostkę. Groszek obrać z łupinek. Warzywa włożyć do garnka, zalać litrem wody, przyprawić szczyptą soli, liściem laurowym i zielem angielskim. Gotować kwadrans na małym ogniu. Dodać pokrojonego w kostkę łososia i gotować kolejnych 10 minut. Przyprawić do smaku. Zupę podawać posypaną koperkiem.