Czym jest błonnik?

Reklama

Błonnik jest to włókno pochodzenia roślinnego. Składa się ono z substancji rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych w wodzie. Rozpuszczalne to: śluzy roślinne, pektyny, obojętne hemicelulozy, polisacharydy algowe. Z kolei te nierozpuszczalne to m.in.: lignina, celuloza, suberyna, kutyna, krzemionka. Błonnik nie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym, nie jest trawiony.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy spożywać 20–40 g błonnika w ciągu dnia. Mieszkańcy krajów rozwiniętych niestety przyjmują go za mało, a jest to związane z jedzeniem produktów wysoko przetworzonych.

Jak błonnik wpływa na organizm?

Spożywanie błonnika wpływa przede wszystkim na funkcjonowanie układu pokarmowego. Błonnik zapobiega powstawaniu wzdęć oraz zaparć. Ogranicza występowanie dokuczliwych biegunek. Chroni przed hemoroidami. Pobudza wydzielanie soków trawiennych. Wpływa na zahamowanie rozwoju bakterii salmonelli i E.coli. Ochrania śluzówkę żołądka. Błonnik pęcznieje w żołądku, przez co powoduje uczucie sytości. Dlatego jest tak popularny wśród osób, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Najważniejsze jednak, że zapobiega on rozwojowi komórek nowotworowych w układzie pokarmowym.

Reklama

To jednak nie wszystko. Błonnik chroni organizm przed przyswajaniem metali ciężkich, takich jak: rtęć, ołów, kadm. Obniża poziom cholesterolu. Ponadto redukuje wytwarzanie insuliny, co pozwala unormować poziom cukru we krwi. Błonnik wspomaga usuwanie z organizmu toksyn.

Reklama

Gdzie można znaleźć błonnik?

Najwięcej błonnika zawierają produkty zbożowe, takie jak: kasze, musli, pieczywo żytnie oraz razowe, kasze otręby zbożowe, niełuskany ryż. Oprócz tego źródłem błonnika są również owoce i warzywa. Jeśli zależy nam, by dostarczyć organizmowi jak najwięcej błonnika, to powinniśmy spożywać przede wszystkim białą fasolę, soję, soczewicę, chrzan, bób oraz brukselkę. Owoce, które warto jeść ze względu na obecność błonnika to porzeczki czarne i czerwone, morele suszone, jabłka, maliny, czarne jagody, kiwi, agrest (więcej informacji na temat diety bogatej w błonnik można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-bogata-w-blonnik). Błonnik występuje nie tylko w naturalnych produktach żywnościowych, ale można również przyjmować go pod postacią tabletek.

Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z ilością spożywanego błonnika – szczególnie jeśli robimy to skokowo, np. przez krótki czas stosujemy dietę wysokobłonnikową, a potem nagle przestajemy. Brak rozsądku przy spożywaniu błonnika może skończyć się biegunką, wzdęciami, silnymi bólami brzucha. Niewskazane jest, by osoby otyłe, a także chore na miażdżycę, cukrzycę oraz kamicę żółciową spożywały produkty z wysoką zawartością błonnika (jeśli chcesz wiedzieć więcej o kamicy żółciowej, to zajrzyj na stronę: https://portal.abczdrowie.pl/kamica-zolciowa).

Spożywanie produktów z błonnikiem wymaga picia sporych ilości wody. Każdego dnia powinniśmy wypijać przynajmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej. Jeśli przyjmujemy błonnik pod postacią tabletek, to bardzo ważne jest to, by popijać je od razu dużą ilością wody. W przeciwnym razie mogą one utkwić w jelitach bądź w gardle.

Każdy z nas powinien włączyć do swojej diety produkty bogate w błonnik. Umożliwiają one prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Nie zapominajmy jednak o złotej zasadzie umiaru we wszystkim, ponieważ nawet najzdrowszy produkt spożywany nierozsądnie może nam zaszkodzić.