Profesor Mirosław Jarosz - dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie pokreślił, że ogromną rolę w profilaktyce raka ma wzrost spożycia warzyw i owoców. Przy czym bardzo ważna jest nie tylko ilość, ale także częstotliwość jedzenia. Według najnowszych badań od jednej do 3 porcji warzyw i owoców dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania o 14 procent, ale spożywanie powyżej pięciu porcji dziennie ogranicza takie ryzyko już o 36 procent i więcej.

Reklama

Doktor Ewa Rychlik z Instytutu Żywności i Żywienia podkreśla, że niekorzystnie działają tłuszcze zwierzęce, natomiast spożywanie tłuszczów roślinnych ma ogromną rolę w zapobieganiu nowotworom.

Również nadmiar soli w przetworzonych produktach jest jednym z głównych czynników ryzyka raka żołądka - dodaje Iwona Sajór dietetyk z Instytutu żywności i Żywienia.

Eksperci zwracają też uwagę, że utrzymanie prawidłowej masy ciała jest kluczowe w profilaktyce chorób nowotworowych. Z każdym kilogramem nadwagi i otyłości rośnie zagrożenie wystąpienia raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelita grubego, nerki, prostaty, piersi i trzonu macicy.