Ponadto nie pijemy wody regularnie, lecz sięgamy po nią dopiero wtedy, gdy odczuwamy pragnienie, co według ekspertów jest oznaką odwodnienia organizmu.

Wyniki badań przeprowadzonych przez PBS dla Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze” są alarmujące. Aż 11 proc. respondentów deklaruje, że w ogóle nie pije wody, a jedynie 6 proc. badanych spożywa odpowiednią jej ilość w ciągu dnia. Większość badanych pije tylko 3-4 szklanki, czyli około litra wody dziennie, co nie stanowi nawet połowy zalecanej przez ekspertów ilości.

Reklama

- Według Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności, dorosła kobieta powinna pić przynajmniej 2 litry wody na dzień, a mężczyzna – 2,5 litra. Wyniki badania pokazują, że Polacy nie stosują się do tych zaleceń, a przecież woda stanowi jeden z sześciu podstawowych składników pokarmowych. Jej wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest ogromny: zapewnia prawidłowy przebieg procesu termoregulacji i utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej, poprawia czynności układu moczowego, a w szczególności funkcjonowania nerek, a także odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego - tłumaczy dr inż. Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia. Picie odpowiednich ilości wody może również zmniejszać zachorowalność na choroby sercowo-naczyniowe oraz redukować różne dolegliwości, np. migreny.

Jak wynika z badania, ponad połowa z respondentów sięga po wodę dopiero wtedy, gdy odczuwa pragnienie, co świadczy o odwodnieniu organizmu. Według ekspertów, wypicie wtedy szklanki czy nawet butelki wody duszkiem nic nie zmieni – wodę należy bowiem spożywać w mniejszych ilościach, regularnie przez cały dzień, by utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. Problemem może być to, że nie zawsze mamy wodę w zasięgu ręki lub nie mamy czasu, by iść do sklepu i ją kupić. Wówczas rozwiązaniem może być np. montaż dystrybutora z wodą, który jest łatwy w obsłudze i jest na bieżąco uzupełniany przez firmę zewnętrzną. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w miejscu pracy, jak i w domu.

Reklama

- Woda to jedyny składnik odżywczy, którego brak może okazać się śmiertelny w skutkach zaledwie w ciągu kilku dni. Długotrwałe odwodnienie organizmu prowadzi do wycieńczenia, osłabienia odporności, uszkodzenia organów wewnętrznych, a następnie śmierci. Skutki braku nawodnienia organizmu, które można szybko zauważyć, to przede wszystkim: bóle głowy, senność, zmęczenie, obniżony nastrój, gorsza sprawność umysłowa, problemy z koncentracją, mniejsza wydolność fizyczna i osłabienie apetytu – wyjaśnia dr inż. Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia.

Co więcej Polacy nie tylko nie piją wody, ale przede wszystkim nie wiedzą, ile powinni jej pić. Tylko co piąty respondent wie, jaka jest zalecana dzienna ilość wody, tj. 8 szklanek i więcej. 70 proc. badanych odpowiedziało, że dorosły człowiek powinien spożywać od 1 do 7 szklanek wody dziennie (mniej niż 1,5 litra). Ponadto, co trzeci Polak twierdzi, że pije wodę regularnie, ale nie przekłada się to na rzeczywistość – tylko 6% badanych faktycznie spożywa ją w zalecanej przez ekspertów ilości.