22 grudnia 1992 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych uchwaliło Światowy Dzień Wody (World Water Day), który obchodzony jest corocznie 22 marca. Święto zostało powołane w czasie konferencji Szczyt Ziemi, a jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie słodkiej wody oraz zrównoważonego zarządzania zasobami wody pitnej. Obchody tego dnia mają zainspirować nie tylko rządy państw, ale także społeczeństwa do podejmowania wszelkich działań, które miałyby służyć lepszemu gospodarowaniu wody pitnej. Warto również zadbać o odpowiednią gospodarkę wodną swojego organizmu. W tym celu należy poznać znaczenie wody w organizmie człowieka, a także uświadomić sobie konieczność jej regularnego spożywania.

Reklama

Woda spełnia szereg funkcji w życiu człowieka. Należy do niezbędnych składników pokarmowych oraz jest podstawowym składnikiem wszystkich komórek, tkanek oraz płynów ustrojowych. Woda stanowi również środek transportu, który umożliwia przepływ substancji między komórkami. Wszystkie przyjmowane składniki odżywcze z pokarmów są transportowane oraz wchłanianie właśnie z udziałem wody. Bez niej żywność nie posiada żadnej wartości odżywczej. Woda nadaje pokarmom również dodatkową energię. Dzięki temu cząsteczki pożywienia są zdolne do przekazywania tej energii w procesie trawienia. Co więcej, woda chroni DNA przed uszkodzeniami i poprawia efektywność jego mechanizmów, a także utrzymuje temperaturę ciała na odpowiednim poziomie. W przeciwieństwie do innych substancji, woda charakteryzuje się wysokim ciepłem właściwym, co sprawia, że jest zdolna do absorbowania i utraty ciepła bez większych wahań temperatury. Takie właściwości wody sprawiają, że w organizmie nie występują skoki temperatury, co oznacza, że komórki są chronione przed uszkodzeniem w wyniku znaczących zmian temperatury. Ponadto, istotną rolą wody jest również usuwanie szkodliwych substancji z organizmu. W związku z różnorodnymi procesami, każdego dnia zawartość wody w naszym organizmie maleje. Niestety ludzkie ciało nie posiada zdolności do magazynowania wody, co oznacza, że jej straty należy uzupełniać w sposób regularny oraz systematyczny. - Organizm człowieka składa się aż w 60% właśnie z wody. Jest ona potrzebna między innymi do prawidłowego przebiegu procesu trawienia, zabezpieczenia narządów wewnętrznych oraz zapewniania właściwej ruchliwości stawów. Ze względu na pełnione funkcje, zawartość wody w organizmie powinna być ciągle utrzymywana na stałym poziomie. Z tego powodu zaleca się codzienne spożywanie wody o odpowiednich dawkach. Minimalna ilość płynów, które każdego dnia należy dostarczyć do organizmu to 1,5 litra. Warto dodać, że ważne jest również zwracanie uwagi na właściwości kupowanej wody oraz świadome jej spożywanie. Woda może bowiem dodatkowo wspomagać suplementację, jak np. naturalna woda mineralna Ustronianka oraz Ustronianka z magnezem, jodem czy potasem - przyznaje Marta Gierlach, dietetyk z centrum doradztwa dietetycznego „Fitazja - apetyt na zdrowie”.

Biorąc pod uwagę fakt, że woda jest głównym składnikiem ludzkiego ciała oraz ilość informacji na temat jej pozytywnego wpływu na organizm człowieka, nadal zaskakuje, jak często jest ignorowana jako składnik codziennej zbilansowanej diety.
Spożycie wody zmniejsza ryzyko wystąpienia różnorodnych dolegliwości. Należą do nich zaparcia, przeziębienia, występowanie kamieni nerkowych czy infekcji dróg oddechowych. Co więcej, regularne przyjmowanie wody wpływa również pozytywnie na bóle oraz wzdęcia brzucha i rozstroje żołądka. Następnie, woda może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Dostarczając organizmowi odpowiednią ilość wody, wpływamy również na kondycję swojej skóry, która w szczególny sposób odczuwa braki wody w organizmie. Właściwe nawodnienie warunkuje jej nawilżenie, które z kolei odpowiada za gładkość, miękkość oraz elastyczność skóry. Warto także wiedzieć, że woda jest naszym głównym sprzymierzeńcem podczas odchudzania. Picie wody to dobry sposób na zredukowanie masy ciała, a jej regularne spożywanie w ciągu dnia pomaga osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

- Mimo świadomości znaczenia wody w naszym organizmie, niestety nie jest ona przyjmowana w sposób regularny. Dodatkowo, codziennie tracimy wodę, np. wraz z potem, dlatego tak ważne jest systematyczne uzupełnianie jej braków. Warto wiedzieć, że niedobory wody powstałe w organizmie, mogą prowadzić m.in. do odwodnienia, którego pierwszym symptomem jest uczucie pragnienia. Co więcej, odwodnieniu towarzyszą często bóle głowy, suchość w ustach, szorstka skóra czy też spadek koncentracji. Dolegliwości te przeważnie nie są wiązane z nieprawidłowym nawodnieniem organizmu. Nie czekajmy więc na pierwsze oznaki braków wody. Systematyczne picie wody wspomoże prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz uchroni od konsekwencji wynikających z jej niedoborów. Poleca się również przyjmowanie wód wzbogaconych o potrzebne organizmowi mikroelementy. Nalezą do nich potas, magnez czy jod, które są zawarte w naturalnych wodach mineralnych Ustronianka. Wystarczy wypracowanie odpowiednich nawyków, takich jak np. picie wody po przebudzeniu czy też noszenie przy sobie małej butelki wody - mówi Marta Gierlach, dietetyk z centrum doradztwa dietetycznego Fitazja – apetyt na zdrowie.

Regularne picie wody to temat, który nie powinien być poruszany jedynie w kontekście walki z odwodnieniem czy też w okresie letnim, w którym szczególnie odczuwamy pragnienie. Potrzeba systematycznego picia wody, która pełni kluczową rolę w organizmie każdego człowieka, oraz uzupełnianie jej braków to kwestia, która powinna nam towarzyszyć każdego dnia. Wypracowanie nawyku codziennego, a przy tym regularnego spożywania wody jest osiągnięciem, które wspomoże prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także pozytywnie wpłynie na samopoczucie.