Komunikat ma związek ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia i często następującymi tuż po nich postanowieniami o przejściu na dietę. Agencja postanowiła rozwiać mity na temat diet i ich zbawiennego wpływu na stan zdrowia.

Grupa badaczy i profesorów rozpoczęła od wytypowania 15 najpopularniejszych wśród społeczeństwa diet i obserwacji informacji, jakie pojawiają się na ich temat w internecie - wyjaśnia w rozmowie z serwisem internetowym "Le Figaro" dyrektor naukowy Agencji, Gérard Lafargues. I dodaje, że przesłanie jest bardzo proste i jednoznaczne: diety nie można stosować na własną rękę, a jedynie po konsultacji z lekarzem. 

Obserwacje trwały rok. Po tym czasie stwierdzono, że wszystkie 15 diet, w tym: Ducana, Montignaca, Frickera, Mayo, Cohena, Atkinsa, kapuściana, kalifornijska i cytrynowy detoks, powodują rozchwianie równowagi bilansu tłuszczów, węglowodanów i białek, a także witamin i mikroelementów.

W przypadku 80 procent z nich spożycie białka znacznie przekracza zalecane normy. Także tłuszczu jest w nich o wiele za dużo. Wiele z diet jest szczególnie groźnych dla kobiet. Dieta Mayo, druga faza Montignaca, trzecia faza Frickera nie pokrywają zapotrzebowania na wapń. Pierwsza faza diety Dukana wiąże się ze spożyciem dawki sodu ponad dwukrotnie wyższej niż zalecana. Bardzo często plany żywieniowe proponują pokarmy zawierające zbyt mało witaminy C, zwłaszcza w przypadku diet Dukana i Frickera. Podobnie jest z witaminą D, z wyjątkiem fazy drugiej i trzeciej diety Dukana, które proponują dawkę witaminy D... czterokrotnie wyższą od zalecanej. 

Ale nie chodzi tylko o braki czy nadwyżki niektórych mikroelementów. Wszystkie badane plany żywieniowe okazały się niebezpieczne dla zdrowia. Agencja wskazuje na spadek mineralizacji kości, co grozi licznymi złamaniami. Z kolei stosowanie diety ubogiej w węglowodany i błonnik może sprzyjać zachorowaniom na raka jelita grubego. Także dieta niskokaloryczna jest groźna dla zdrowia, gdyż może powodować wystąpienie kamieni żółciowych. 

Jednocześnie badacze przyznają, że w 95 procentach przypadków osoby na diecie rzeczywiście traciły na wadze. Ale dodają, że po zakończeniu diety rośnie ryzyko przybrania na wadze, a także wystąpienia problemów z prawidłowym odżywianiem. "Każda następna dieta jest mniej skuteczna niż poprzednia" - podkreśla szef grupy badawczej, Jean-Michel Lecerf z Instytutu Pasteura w Lille.

>>> Tu znajdziesz cały raport na temat ryzyka stosowania diet