Nadmiar soli może prowadzi do cukrzycy

Cukrzyca, zresztą jak sama nazwa wskazuje, jednoznacznie kojarzy się cukrem. Nadmiar tego składnika w diecie może doprowadzić do rozwoju jednej z najpowszechniejszych obecnie chorób metabolicznych. Tymczasem pojawiły się badania, które wykazały, że inny składnik obecny codziennie w naszym jadłospisie może mieć związek z cukrzycą typu 2. Chodzi o sól.

Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu Tulane, jej wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Mayo Clinic Proceedings". Nadużywanie soli w posiłkach wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.

Reklama

W badaniu przyjrzano się danym ponad 400 tys. dorosłych zarejestrowanych w brytyjskim Biobanku (ogromnej bazie danych dotyczących zdrowia, historii chorobowych i zwyczajów żywieniowych) na przestrzeni 12 lat. W tej grupie wystąpiło ponad 13 tys. przypadków cukrzycy typu 2. Połączono to z wynikami ankiet, w których badani odpowiadali na pytania dotyczące intensywności korzystania z soli.

Okazało się, że w porównaniu do osób, które soli używały "nigdy" lub "rzadko", osoby solące "czasami" miały 12 proc. większe ryzyko zachorowania na cukrzycę. W przypadku ankietowanych używających soli "zazwyczaj" to ryzyko wzrastało o 20 proc., a u osób solących "zawsze" było nawet o 39 proc. większe.

Ograniczenie soli wyjdzie na zdrowie

– Wiemy już, że ograniczenie soli może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i nadciśnienia, ale to badanie po raz pierwszy pokazuje, że odłożenie solniczki może również pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2 – powiedział główny autor badania, dr Lu Qi ,profesor w Szkole Zdrowia Publicznego i Medycyny Tropikalnej Uniwersytetu Tulane.

Reklama

Nie zostało wyjaśnione wprost, dlaczego nadmierne spożycie soli może być związane z większym ryzykiem cukrzycy typu 2. Potrzebne są dalsze badania w tym kierunku. Jednak zdaniem Qi ​​solenie potraw powoduje spożywanie większych porcji, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia czynników rozwoju cukrzycy typu 2, takich jak otyłość i stany zapalne. Warto wspomnieć, że badanie wykazało także związek między częstym spożywaniem soli a wyższym wskaźnikiem BMI.

Zdaniem autora badań nigdy nie jest za późno, aby znaleźć sposoby na inne przyprawianie potraw niż sól. - Nie jest to trudna zmiana, ale może mieć ogromny wpływ na twoje zdrowie – powiedział Qi.