Według badania przedstawionego w trakcie spotkania Endocrine Society (ENDO 2023) w Chicago (USA) odsetek dzieci ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 zauważalnie rósł po wybuchu pandemii.

Reklama

- Założono, że w pierwszym roku pandemii COVID-19, wiele czynników, w tym zamknięcie szkół, mniejsza aktywność fizyczna dzieci, częstsze podjadanie lub spożywanie niezdrowej żywności, doprowadziło do wzrostu masy ciała i większej liczby przypadków cukrzycy typu 2 – zwróciła uwagę dr Esther Bell-Sambataro z Nationwide Children’s Hospital w Columbus, Ohio.

Ona i jej zespół przeanalizowali karty pacjentów szpitala dziecięcego, aby określić wzrost liczby przypadków cukrzycy typu 1 i 2 w drugim roku pandemii.

Wykryte przypadki zostały podzielone na cztery lata: 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 i 2021/2022, gdzie dwa pierwsze lata to okres przedpandemiczny, a kolejne to okres pandemii.

Liczba przypadków cukrzycy typu 1 w kolejnych latach wyniosła 191, 193, 231 i 262, a typu 2. - 63, 45, 109 i 130. Wśród wszystkich przypadków cukrzycy, typ drugi stanowił więc odpowiednio 24, 18.9, 32.1, i 33,2 proc. Wśród czarnoskórych dzieci odsetek ten wzrósł jeszcze silniej – z 31 proc. do 51,3 proc.

U młodych pacjentów z cukrzycą typu 1 naukowcy zauważyli jednocześnie zachodzący w kolejnych latach przyrost BMI.

Według autorów badania, pokazuje ono, że wśród wszystkich młodych osób z nowo rozpoznaną cukrzycą wzrost odsetka przypadków cukrzycy typu 2 utrzymywał się poza pierwszym rokiem pandemii, co z kolei sugeruje, że ten wzrost może nie wynikać wyłącznie z restrykcji związanych z pandemią i zmian stylu życia.

Reklama

- Nawet jeśli w wielu aspektach powróciliśmy do czasów sprzed pandemii, zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 u młodych ludzi, które pojawiło się podczas pandemii, nadal się utrzymuje - ostrzegła Bell-Sambataro.

- Przyczyny tego nie są w pełni znane i wymagają dalszej oceny. Dlatego musimy być czujni i monitorować zagrożoną młodzież (osoby z czynnikami ryzyka genetycznego, otyłością, mniej aktywnym trybem życia) oraz kontaktować młodych ludzi z lekarzem, jeśli pojawią się objawy cukrzycy, takie jak zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu – dodała.