Najbardziej zagrożone cukrzycą typu 2 są osoby, które często spożywają czerwone mięso. U nich ryzyko rozwoju tego schorzenia wzrasta nawet o 23 procent. Natomiast u smakoszy kurczaków – o 15 proc. Wielbiciele ryb i owoców morza mogą spokojnie zajadać się swoimi ulubionymi potrawami, bo u nich dieta nie ma wpływu na zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Co istotne, także ilość spożywanego mięsa ma znaczenie. Osoby, które jedzą je regularnie, są zdecydowanie bardziej zagrożone cukrzycą typy 2 w porównaniu z osobami, które sięgają po te produkty sporadycznie. Dlatego autorzy badania nie tyle namawiają do całkowitego wykluczenia czerwonego mięsa z diety, a jedynie zastąpienia jego kilku porcji innymi produktami bogatymi w białko, tj. rośliny strączkowe czy tofu.

Tak wynika z najnowszych badań, które przeprowadzili naukowcy z Duke-NUS Medical School w Singapurze. Uczeni analizowali dane ponad 63 tysięcy osób w wieku 45-74 lata, kiedy wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę, więc warto kontrolować skład codziennego jadłospisu. Badanie było prowadzone w kilku etapach: w latach 1993-1998, następnie 1999-2004 oraz 2006-2010. Wolontariusze wypełniali kwestionariusze dotyczące codziennej diety oraz byli badani pod kątem ewentualnego zachorowania na cukrzycę typu 2.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach „American Journal of Epidemiology”.