Najbardziej zagrożone cukrzycą typu 2 są osoby, które często spożywają czerwone mięso. U nich ryzyko rozwoju tego schorzenia wzrasta nawet o 23 procent. Natomiast u smakoszy kurczaków – o 15 proc. Wielbiciele ryb i owoców morza mogą spokojnie zajadać się swoimi ulubionymi potrawami, bo u nich dieta nie ma wpływu na zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Reklama

Co istotne, także ilość spożywanego mięsa ma znaczenie. Osoby, które jedzą je regularnie, są zdecydowanie bardziej zagrożone cukrzycą typy 2 w porównaniu z osobami, które sięgają po te produkty sporadycznie. Dlatego autorzy badania nie tyle namawiają do całkowitego wykluczenia czerwonego mięsa z diety, a jedynie zastąpienia jego kilku porcji innymi produktami bogatymi w białko, tj. rośliny strączkowe czy tofu.

Tak wynika z najnowszych badań, które przeprowadzili naukowcy z Duke-NUS Medical School w Singapurze. Uczeni analizowali dane ponad 63 tysięcy osób w wieku 45-74 lata, kiedy wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę, więc warto kontrolować skład codziennego jadłospisu. Badanie było prowadzone w kilku etapach: w latach 1993-1998, następnie 1999-2004 oraz 2006-2010. Wolontariusze wypełniali kwestionariusze dotyczące codziennej diety oraz byli badani pod kątem ewentualnego zachorowania na cukrzycę typu 2.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach „American Journal of Epidemiology”.