Wydarzenie odbędzie się w centrach handlowych w całej Polsce – Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Zabrzu, Warszawie i Wrocławiu. Podczas akcji studenci będą bezpłatnie wykonywali między innymi pomiar przygodnej glikemii, ciśnienia tętniczego, badania stężenia cholesterolu, stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu czy wykonywali analizy składu masy ciała.

Reklama

Głównym celem inicjatywy, podjętej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA–Poland, jest szeroko pojęta edukacja prozdrowotna i przeprowadzanie podstawowych badań profilaktycznych.

Cała akcja jest elementem projektu Zdrowie pod Kontrolą, którego jesienna edycja dotyczy profilaktyki cukrzycy typu II.

Podczas poprzedniej edycji Zdrowia pod Kontrolą studentom udało się wykonać ponad 11 tys. badań profilaktycznych, w tym ponad 4,5 tys. pomiarów przygodnej glikemii.

Cukrzyca - choroba związana ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi - dotyczy w Polsce około 2,73 mln osób, z tego 26 proc. nie jest tego świadoma. Cukrzyca często nie daje na początku żadnych objawów, ujawnia się dopiero w postaci groźnych powikłań. Jest to na przykład ślepota, amputacje, niewydolności serca i nefropatia.

O ile cukrzyca typu I - czyli wynikająca z niedoboru insuliny - ma związek z nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego i często pojawia się już w dzieciństwie, typ II rozwija się w późniejszym okresie i ma związek z trybem życia. Cukrzyca typu II stanowi około 90 proc. wszystkich przypadków. Gdy człowiek je więcej niż potrzebuje i mało się rusza, nadmiar odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Tkanka ta wydziela substancje, które sprzyjają rozmaitym zaburzeniom - podnosi się ciśnienie krwi, nasilają stany zapalne i miażdżyca, rośnie ryzyko cukrzycy.

Reklama

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest co roku 14 listopada.

Inicjatorzy akcji - Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA–Poland - jest apolityczną organizacją non-profit, zrzeszającą młodych lekarzy i studentów medycyny. Podstawowymi założeniami jej działalności są bezinteresowna pomoc i edukowanie społeczeństwa w zakresie ochrony zdrowia, a także obrona praw człowieka i wspieranie potrzebujących. Członkowie Stowarzyszenia edukują społeczeństwo w zakresie zdrowego stylu życia oraz czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, przeprowadzają pokazy pierwszej pomocy, umożliwiają rejestrację do bazy dawców szpiku kostnego oraz oswajają dzieci z kontaktem z przedstawicielami ochrony zdrowia poprzez gry i zabawy.

Patronat medialny nad akcją Zdrowie pod Kontrolą objęła Polaka Agencja Prasowa.