Jedna trzecia chorych na cukrzycę nie wie, że na nią cierpi. Na świecie żyje 350 milionów diabetyków. Dziś, 27 czerwca, przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Specjalny dzień poświęcony tej chorobie stanowi okazję do upowszechniania wiedzy na jej temat. Celem inicjatywy jest też propagowanie i zwiększanie wysiłków podejmowanych w walce z cukrzycą.

Reklama

Chorobę powodują zaburzenia w wydzielaniu insuliny, hormonu pobudzającego komórki do wchłaniania i przetwarzania cukru. Niedobór insuliny prowadzi do zbyt dużej ilości cukru we krwi, a to wywołuje między innymi, wzmożone pragnienie, zmniejszenie masy ciała i ogólne osłabienie. Cierpiący na to schorzenie nazywani są "cukrzykami" lub "diabetykami", od łacińskiego słowa "diabetes".

Liczba chorych na cukrzycę szybko rośnie. Szacuje się, że w 2030 roku na świecie będzie 435 milionów diabetyków. W Polsce na cukrzycę cierpi około 2,5 miliona ludzi, spośród nich ponad 750 tysięcy nie wie jeszcze o swojej chorobie. Około 600 tysięcy osób jest leczonych insuliną. Według szacunków, do 2030 roku liczba chorych na cukrzycę w naszym kraju zwiększy się do 3,2 miliona.

Powstawaniu cukrzycy sprzyjają: niewłaściwe odżywianie, brak ruchu, otyłość, nadużywanie leków i palenie papierosów. Wciąż badane są genetyczne i wirusowe uwarunkowania choroby.

Istnieją dwa rodzaje cukrzycy - typ pierwszy i drugi. Typ pierwszy jest głównie chorobą wieku dziecięcego i młodzieńczego, i wymaga codziennego przyjmowania zastrzyków z insuliny.

Cukrzyca typu drugiego, na którą w 80 procentach zapadają osoby otyłe, występuje przede wszystkim u ludzi dorosłych i starszych. Leczy się ją zwykle lekami doustnymi.

Cukrzyca wymieniana jest wśród głównych przyczyn chorób układu krążenia, utraty wzroku, niewydolności nerek oraz amputacji kończyn dolnych. Od 75 do 80 procent cukrzyków umiera z powodu chorób układu krążenia. Ryzyko zgonu w przypadku diabetyków jest trzykrotnie wyższe niż w przypadku ludzi zdrowych.

Choroba ta jest znana od bardzo dawna. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już na egipskim papirusie z około 1550 roku przed naszą erą. Przełomem w leczeniu cukrzycy było odkrycie insuliny w 1922 roku przez Fredericka Bantinga i jego asystenta Charlesa Besta, za co zostali wyróżnieni Nagrodę Nobla w 1923 roku.

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą organizuje w naszym kraju Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, za zgodą Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej. Święto przypada w rocznicę odkrycia insuliny, czyli 27 czerwca. Edukacji i prewencji w cukrzycy służy także Międzynarodowy Dzień Walki z Cukrzycą ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia, który jest obchodzony 14 listopada w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>