Jeśli w ciągu tygodnia ciężko pracowałeś i mało spałeś, w weekend porządnie wypocznij. W ten sposób unormujesz poziom cukru we krwi i zapobiegniesz rozwojowi cukrzycy typu 2 - przekonują naukowcy z University of Syndey. Takie zalecenie kierują przede wszystkim do osób w wieku średnim, które znajdują się w grupie ryzyka cukrzycy.
Aby dojść do tych wniosków naukowcy przeprowadzili badanie z udziałem 19 zdrowych mężczyzn w średnim wieku 29 lat. Wolontariusze spali średnio sześć godzin w tygodniu w ostatnich ponad 5 latach. Podczas weekendu zaś spali o około dwie godziny dłużej. Od wszystkich mężczyzn pobierano próbki krwi w ciągu tygodnia i weekendu w celu określenia poziomu cukru.
Okazało się, że mężczyźni, którzy spali dłużej podczas weekendu, mieli lepsze wyniki poziomu cukru we krwi niż ich koledzy, którzy spali tyle samo godzin co podczas weekendu. - Nasze badanie wykazało, że wydłużenie snu wpływa na wytwarzanie odpowiedniej ilości insuliny oraz dobre jej wykorzystanie - przekonują australijscy naukowcy.
Omawiający wyniki badań "Daily Mail" przypomina wcześniejsze wyniki badań, że zbyt mała ilość snu grozi kobietom rozwojem cukrzycy typu 2.
Cukrzyca typu 2 powiązana jest z otyłością i niewystarczającą ilością snu, a jej powikłaniem może być zawał serca i udar mózgu, jak również utrata wzroku i amputacja kończyn.