Od poniedziałku mieszkańcy kilku miast Polski - Warszawy, Bytomia, Bydgoszczy, Jeleniej Góry, Tarnobrzegu i Zielonej Góry - mogą zgłaszać się na bezpłatne badania na cukrzycę typu 2 - informują organizatorzy akcji "Cukrzyca. Wygrajmy razem!".

Reklama

Trwa ładowanie wpisu

Akcja badań profilaktycznych, która potrwa do 27 kwietnia, jest skierowana do wszystkich, którzy są zagrożeni tym rodzajem cukrzycy.

Zalicza się tu osoby, które mają nadwagę lub otyłość, nie podejmują regularnej aktywności fizycznej, mają krewnych pierwszego stopnia (rodzice lub rodzeństwo) z cukrzycą typu 2, panie, które urodziły dziecko ważące ponad 4 kg lub miały cukrzycę ciążową, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu lub trójglicerydów, pacjenci z chorobą układu sercowo-naczyniowego oraz ci, u których w poprzednim badaniu stwierdzono nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (powyżej 100 mg na decylitr, tj. na 100 ml) lub nietolerancję glukozy. Ryzyko cukrzycy typu 2 wzrasta też po 45. roku życia.

W przypadku cukrzycy wiele osób będących w grupie ryzyka może nie być świadoma swojej choroby. Nasza akcja ma pokazać jak poważnym zagrożeniem jest cukrzyca - powiedział Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody Zaufania "Złoty OTIS" (nagroda przyznawana przez konsumentów firmom farmaceutycznym za ich produkty - PAP), która współorganizuje akcję.

Równolegle, podobne badania przesiewowe będą też prowadzone na Ukrainie. Organizatorzy liczą, że uda im się przebadać łącznie 5 tys. osób.

W Warszawie akcja wystartowała już w piątek 20 kwietnia, ale pula badań jeszcze nie uległa wyczerpaniu, poinformował PAP prof. Edward Franek, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii w Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Reklama

Na badania można się zgłaszać po posiłku. Testy te polegają bowiem na pomiarach poziomu tzw. hemoglobiny glikowanej (tj. hemoglobiny z dołączoną cząsteczką glukozy, w skrócie HbA1c), który pozwala ocenić stężenie glukozy we krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Jest to związane z tym, że średni czas życia czerwonych krwinek, które zawierają hemoglobinę wynosi ok. 3 miesięcy.

Wynik testu będzie dostępny tego samego dnia. Jeśli będzie on podwyższony pacjent będzie kierowany na dalszą diagnostykę w kierunku cukrzycy typu 2 - powiedział PAP prof. Franek.

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) szacują, że w Polsce na cukrzycę choruje 2-2,5 mln osób, a zgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Zdrowia w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta może się podwoić. Ok. 85 proc. przypadków choroby stanowi cukrzyca typu 2.

Cukrzyca typu 2 rozwija się długo i przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Dlatego często jest wykrywana wtedy, gdy pojawią się poważne powikłania, jak choroby układu krążenia, niewydolność nerek, uszkodzenie siatkówki oka i nerwów obwodowych, zespół stopy cukrzycowej (tj. zaburzenia czucia, które zwiększają ryzyko powstawania trudno gojących się ran na stopach, mogących prowadzić do amputacji).

Według szacunków PTD, ponad 750 tys. Polaków z cukrzycą typu 2 nie wie o swojej chorobie i nie leczy się, co jest groźne dla ich zdrowia i życia.

Społeczną akcję badań profilaktycznych "Cukrzyca. Wygrajmy razem!" zorganizowały warszawska i kijowska Kapituła Nagrody Zaufania "Złoty OTIS" przy pomocy firm Bayer HealthCare, Synevo Ukraine, Berlin Chemie/ Menarini i AA Therapy.

Na badania można się zgłaszać od poniedziałku do następujących placówek: Centrum Diabetologii w Szpitalu MSWiA przy ulicy Wołoskiej 37 w Warszawie, Przychodnia Lekarska Szombierki ul. Orzegowska 52 A w Bytomiu, Poradnia Diabetologiczna, ul. Podgórna 46C w Zielonej Górze, Bydgoskie Centrum Diabetologii i Endokrynologii;ul. Baczyńskiego 17, Zespół poradni specjalistycznych - Poradnia Diabetologiczna, ul. Ogińskiego 6 w Jeleniej Górze, Przychodnia Specjalistyczna: Poradnia Diabetologiczna, ul. Mickiewicza 34 w Tarnobrzegu.