Bezpłatne badania rozpoczną się w Klinice Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii w Szpitalu MSWiA w Warszawie (budynek S, 2 piętro) od godz. 8.00 i potrwają do wyczerpania 250 bezpłatnych testów.

Reklama

Akcja została zorganizowana przez warszawską i kijowską Kapitułę Nagrody Zaufania "Złoty OTIS" (nagroda przyznawana przez konsumentów firmom farmaceutycznym za ich produkty - PAP). Ma to być pierwsze bezpłatne badanie przesiewowe realizowane jednocześnie w Polsce i na Ukrainie. W sumie w obu krajach zostanie przebadanych 5 tys. osób.

Cukrzyca typu 2 jest zaburzeniem metabolizmu glukozy, silnie związanym z niezdrowym stylem życia. Podwyższone ryzyko choroby mają przede wszystkim osoby z nadwagą lub otyłością, mało aktywne fizycznie, ale też z cukrzycą występującą w rodzinie (u rodziców lub rodzeństwa), kobiety, które urodziły dziecko ważące ponad 4 kg lub miały cukrzycę ciążową, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu lub trójglicerydów, pacjenci z chorobą układu sercowo-naczyniowego oraz ci, u których w poprzednim badaniu stwierdzono nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (powyżej 100 mg na decylitr, tj. na 100 ml) lub nietolerancję glukozy. Ryzyko cukrzycy typu 2 wzrasta też po 45. roku życia.

Testy prowadzone w ramach akcji "Cukrzyca. Wygrajmy Razem!" będą polegać na określeniu poziomu tzw. hemoglobiny glikowanej (tj. hemoglobiny z dołączoną cząsteczką glukozy, w skrócie HbA1c), który pozwala ocenić stężenie glukozy we krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Jest to związane z tym, że średni czas życia czerwonych krwinek, które zawierają hemoglobinę wynosi ok. 3 miesięcy. Test można wykonać po posiłku, co stanowi znaczne ułatwienie w porównaniu ze standardowym badaniem poziomu glukozy na czczo.

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego szacują, że w Polsce na cukrzycę choruje 2-2,5 mln osób, a zgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Zdrowia w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta może się podwoić. Ok. 85 proc. przypadków choroby stanowi cukrzyca typu 2.

Ponad 750 tys. Polaków z tym typem cukrzycy nie wie o swojej chorobie i nie leczy się, co jest groźne dla ich zdrowia i życia. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca zwiększa ryzyko poważnych powikłań, takich jak choroby układu krążenia, niewydolność nerek, uszkodzenie siatkówki oka i nerwów obwodowych, zespół stopy cukrzycowej (tj. zaburzenia czucia, które zwiększają ryzyko powstawania trudno gojących się ran na stopach, mogących prowadzić do amputacji).

Diabetolodzy wielokrotnie podkreślają na konferencjach prasowych, że brak świadomości choroby jest związany m.in. z tym, iż cukrzyca typu 2 długo nie daje objawów. Dlatego bardzo ważne jest aktywne poszukiwanie chorych w badaniach przesiewowych.