Wysoki mandat i zakaz trzymania zwierząt domowych

Małżeństwo, 68-letnia kobieta i 52-letni mężczyzna, poza tym muszą zapłacić ponad 150 tys. euro organizacjom charytatywnym działającym na rzecz praw zwierząt. Otrzymali także stały zakaz posiadania zwierząt.

Sąd uznał, że para nie zapewniła odpowiedniej opieki swoim zwierzętom. Prokuratura żądała dla małżeństwa kary 18 miesięcy więzienia.

Reklama

Sprawa wyszła na jaw, gdy w zeszłym roku policja interweniowała podczas kłótni w mieszkaniu pary. Wtedy funkcjonariusze odkryli, że w każdym pokoju znajdowały się dziesiątki zwierzaków i ich odchodów. Część psów i kotów zdechła ze względu na zły stan zdrowia i ekstremalne warunki, w jakich przebywały.

Zwierzęta były "miłością jej życia"

Zwierzęta żyły w brudzie, były odwodnione, niedożywione i zakażone pasożytami. Śledczy znaleźli w łazience zwłoki co najmniej kilku psów i kotów.

Właścicielka mieszkania zeznała przed sądem, że zwierzęta były "miłością jej życia". W 2018 roku zaczęła od trzech kotów i trzech psów, a potem przygarnęła około 30 bezdomnych kotów. Wkrótce zwierzęta zaczęły się rozmnażać w niekontrolowany sposób.

Już dekadę wcześniej toczyło się śledztwo w jej sprawie, bo trzymała w małej kawalerce psa i 13 kotów.

Reklama

Francuzi cierpią na "zespół Noego". Na czym polega ten syndrom?

Badanie psychiatryczne zdiagnozowało u pary Francuzów syndrom przejawiający się niepowstrzymaną potrzebą ratowania zwierząt, nawet jeśli nie potrafią się nimi zająć w odpowiedni sposób.

Zespół Noego, bo tak nazywa się schorzenie psychiczne, na które cierpią, jest odmianą zespołu Diogenesa, stanu prowadzącego do kompulsywnego gromadzenia rzeczy. Zamiast pudeł z czasopismami, zbieracz trzyma w domu zbyt wiele zwierząt. Gromadzenie zwierząt jest obsesyjne i kompulsywne i prowadzi do zachowań szkodliwych zarówno dla zwierząt, jak i ich właścicieli.

Posiadanie zbyt wielu zwierząt w domu, szczególnie w takim, w którym panuje bałagan, może prowadzić do problemów z higieną i zaniedbania ich dobrostanu.

Nie oznacza to, że osoba cierpiąca na zespół Noego znęca się celowo nad zwierzętami. Jest to skomplikowany stan neurologiczny, który wiąże się z wieloma innymi problemami zdrowotnymi.