Sektor odgrywa ważną rolę w systemie opieki zdrowotnej, zapewniając pacjentom bezpieczne, skuteczne i dostępne produkty lecznicze. Rozwinięty i zrównoważony przemysł farmaceutyczny to zatem gwarancja bezpieczeństwa lekowego obywateli oraz źródło rozwoju technologicznego i innowacji, czyli korzyści dla gospodarki państwa.

Elita postępu

Pod względem wysokości środków przeznaczanych na badania i rozwój branża farmaceutyczna znajduje się w ścisłej czołówce. Co druga firma z tego sektora prowadzi badania lub dostarcza na rynek innowacyjne produkty. To prawie dwa razy wyższy odsetek niż wynosi średnia dla całej produkcji przemysłowej w Polsce. Tym samym od lat sektor plasuje się w pierwszej trójce liderów innowacji.
Potwierdza to najnowszy raport GUS „Działalność innowacyjna przedsiębiorstw w latach 2018-2020”. Wynika z niego, że wśród wytwórców wyrobów farmaceutycznych jest więcej przedsiębiorstw innowacyjnych niż wśród producentów komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. Mniejszy odsetek firm innowacyjnych odnotowano też wśród wytwórców urządzeń elektrycznych i wyrobów chemicznych.
Reklama
Największym z polskich producentów jest Polpharma, wytwarzająca swoje produkty w pięciu nowoczesnych zakładach farmaceutycznych. Co roku opuszcza je 400 mln opakowań leków, a duża część z nich to terapie ratujące życie. Dzięki szerokiemu asortymentowi produktów z wielu grup terapeutycznych firma wspiera pacjentów w leczeniu i profilaktyce najczęściej występujących chorób.
Reklama
Rysowała Kinga Grzywocz, lat 9 / foto: materiały prasowe

Nauka dla zdrowia

Bogata oferta to zasługa naukowców opracowujących nowe leki w trzech należących do Polpharmy nowoczesnych centrach naukowo-badawczych. Każde z nich specjalizuje się w opracowywaniu innego rodzaju leków, od najprostszych tabletek poprzez leki sterylne, wziewne, API, czyli substancje farmaceutyczne, aktywne składniki do produkcji gotowych form leków, po preparaty złożone z kilku substancji czynnych.
Centra zatrudniają łącznie 342 naukowców, w tym 36 z tytułem doktora, którzy prowadzą własne prace badawczo-rozwojowe oraz współpracują z uczelniami i instytutami naukowymi w kraju i za granicą. Zespół rozwija produkty w zaawansowanych obszarach, m.in.: leków oftalmicznych (okulistycznych), spirometrycznych (astma) i iniekcyjnych (długo działające iniekcje w leczeniu schizofrenii). Obecnie firma prowadzi 170 projektów rozwojowych. Inwestuje też ogromne środki w rozwój nowych produktów - rocznie ok. 200 mln zł. W sumie od 2000 r. nakłady koncernu na inwestycje w badania i rozwój przekroczyły 2 mld zł.
Jednym z najnowszych przedsięwzięć naukowo-badawczych, nad którym pracuje Polpharma, jest technologia RNA. Od kwietnia 2022 r. naukowcy z firmy i Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu pracują nad rozwojem platformy RNA dla szczepionek i terapeutyków. W ramach projektu dofinansowanego przez ABM ma powstać uniwersalna platforma, dzięki której będzie można w dużo krótszym czasie opracowywać szczepionki na różne pojawiające się wirusy, nie tylko SARS-CoV-2. Niezwykle skuteczna technologia RNA jest nowym podejściem do tworzenia produktów leczniczych, a świat poznał jej przełomowość dzięki szczepionkom przeciwko COVID-19. Niesie za sobą potencjał tworzenia nie tylko szczepionek, lecz także nowatorskich leków. To szansa na rozwój, wdrożenie i produkcję w Polsce preparatów leczących choroby, wobec których medycyna wciąż pozostaje bezradna, jak np. nieuleczalne choroby układu nerwowego.
Rysowała Daria, lat 7 / foto: materiały prasowe

Innowacyjny napęd Polpharmy

Polpharma, której początki sięgają lat 30. XX w., przez cały czas dynamicznie się rozwija. Dziś jest częścią międzynarodowej grupy farmaceutycznej, oferującej nowoczesne leki, substancje oraz innowacyjne rozwiązania dla pacjentów i partnerów biznesowych z całego świata. Specjalizuje się w opracowaniu i produkcji leków generycznych, w tym leków z wartością dodaną oraz leków trudnych do wytworzenia.
Z kolei wywodząca się z Polpharmy spółka Polpharma Biologics S.A., która powstała ponad trzy lata temu w następstwie wydzielenia z Polpharmy jej Oddziału Biotechnologii, a dziś prowadzi swą działalność w pełni niezależnie, opracowuje i zaczyna produkować leki biologiczne. Łączne nakłady finansowe przeznaczone na działalność w dziedzinie biotechnologii w okresie funkcjonowania Oddziału Biotechnologii oraz Polpharma Biologics to ok. 660 mln euro (ponad 3 mld zł).
Polpharma Biologics koncentruje swoją działalność na rozwoju leków biologicznych biorównoważnych. Od powstania do dziś działalność grupy biotechnologicznej bardzo się rozrosła. Zaczęłosię od laboratorium badawczo-rozwojowego i produkcji na średnią skalę w Gdańsku. Później doszło do zakupu firmy Bioceros w Holandii, gdzie rozwijane są linie komórkowe. Dziś dzięki nowo wybudowanemu zakładowi w Duchnicach pod Warszawą Polpharma Biologics stanie się jednym z największych producentów leków biologicznych w Europie. Obecnie fabryka przygotowywana jest do wytwarzania leków biologicznych na wielką skalę. Ruszyła w niej też produkcja pierwszej serii leków do badań klinicznych. Ich wytwarzanie na skalę komercyjną zaplanowano na koniec przyszłego roku.
Grupa Polpharma Biologics ściśle współpracuje z polską spółką JJP Biologics, zawiązaną przez rodzinę właściciela Polpharma Biologics Group. Rozwijane są tu cztery innowacyjne molekuły biologiczne. Pierwsza z nich ma szansę już za ok. 1,5 roku przejść do fazy badań klinicznych.
Polpharma rozwija nowe technologie i wchodzi w nowe obszary, dotychczas nieosiągalne dla polskiego przemysłu. To dowód, że działalność badawczo-rozwojowa jest motorem napędowym koncernu i jego najważniejszym filarem. Zanim jakikolwiek preparat leczniczy zacznie być wytwarzany w fabryce, skąd trafi za pośrednictwem apteki do pacjenta, naukowcy muszą opracować jego recepturę. To praca, która zajmuje zwykle kilka lat. Jej wynik, czyli skuteczny i bezpieczny lek o określonych parametrach, poprzedzony jest setkami analiz, badań i eksperymentów. Jest to typowa praca naukowo-badawcza, której wynikiem są zgłoszenia patentowe.
Dzień Dziecka _01.06.2022
pobierz plik
foto: materiały prasowe