Lyon uchodzi za światową stolicę kucharzy. W jednej z tamtejszych restauracji mających dwie gwiazdki w przewodniku Michelina miejsca trzeba rezerwować na długo wcześniej - także przy stolikach przeznaczonych dla osób uczulonych na laktozę i na gluten. Do tej pory wszystkie serwowane tutaj przystawki zawierały jeden z tych składników - teraz szef kuchni przygotował osobne - bezglutenowe menu.

Reklama

Takim śladem podążają inni wielcy mistrzowie sztuki kulinarnej w całym kraju opracowując specjalne przepisy. Nierzadko, na życzenie gościa przestrzegającego na przykład zasady kuchni wegańskiej na miejscu i od ręki przygotowywany jest zestaw pięciu posiłków, w których zamiast produktów mlecznych stosowane są specjalnie przetworzone orzeszki ziemne. Tak robi jeden z trzygwiazdkowych szefów w Alpach, który z mającymi alergie gośćmi już w restauracji konsultuje jadłospis. Ponoć najtrudniej jest z deserem.

Naukowcy z Instytutu Pasteura w Paryżu potwierdzają wzrastającą z roku na rok liczbę osób cierpiących na różnego rodzaju alergie związane z żywnością.