W prestiżowym miesięczniku "Pediatrics" ukazał się nowy raport, który powinni wziąć sobie do serca wszyscy nadużywający środków przeciwbólowych - donosi dziennik "Daily Mail".

Reklama

Raport zawiera wyniki ostatnich badań nad wpływem preparatów z paracetamolem na rozwój astmy u dzieci i dorosłych, jak również na nasilenie objawów choroby u astmatyków. Ten groźny związek paracetamolu z astmą został udowodniony w badaniu z udziałem 520 tysięcy dzieci w 54 krajach. Naukowcy odkryli, że ryzyko rozwoju astmy wzrosła o 60 procent w ciągu sześciu do siedmiu lat u osób, które przyjmowały paracetamol przynajmniej raz w roku, ale rzadziej niż raz w miesiącu. Natomiast zagrożenie wzrasta ponad trzykrotnie u dzieci, które brały lek przeciwbólowy przynajmniej raz w miesiącu.

Trwa ładowanie wpisu

Najnowsze badanie, wykorzystujące te same metody co poprzednie badanie, objęło 13- i 14-latków. Okazało się, że ryzyko rozwoju astmy wzrasta o 40 procent u nastolatków, którzy brali paracetamol co najmniej raz w roku, ale rzadziej niż raz w miesiącu. Zagrożenie było dwukrotnie wyższe u tych, którzy brali lek co najmniej raz w miesiącu.

Co istotne, inny popularny środek przeciwbólowy - ibuprofen nie jest wiązany z astmą.

>>> Czytaj także: Popijasz sobie? Nie zachorujesz na astmę