Jak się okazuję, ugryzienie przez psa powodują rozległe rany, ale nie są one bardzo głębokie. Jednak ostre zęby kotów potrafią wbić się tak głęboko i mogą narobić wiele szkód. Bakterie z kocich kłów docierają głęboko do uszkodzonych tkanek.

Reklama

Ugryzienie - co robić?

Najważniejszym pierwszym krokiem po ugryzieniu jest oczyszczenie rany. Użyj ciepłej wody i mydła, aby dokładnie umyć obszar ugryzienia. To pomoże usunąć wszelkie bakterie, które mogły dostać się do rany.

Po umyciu rany, nałóż antyseptyk, taki jak jodyna lub alkohol. To pomoże zabić wszelkie pozostałe bakterie i zapobiec infekcji. Po oczyszczeniu i dezynfekcji rany, zabezpiecz ją bandażem lub plastrem.

Nawet jeśli rana wydaje się niewielka, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Niektóre ugryzienia mogą prowadzić do poważnych infekcji, takich jak wścieklizna.

Objawy zakażenia

Objawami zakażenia mogą być wysoka gorączka oraz ropień rany.

Lekarz może zdecydować, czy potrzebne są dodatkowe leki, takie jak antybiotyki lub szczepionka przeciwko wściekliźnie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki infekcji, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, ból lub gorączka, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na uniknięcie ugryzień zwierząt jest szanowanie ich przestrzeni i najlepiej, gdy wydają się zestresowane lub przestraszone najlepiej nie próbować ich dotykać.