Przeszczep to szansa na życie, której może potrzebować każdy z nas. Ty również możesz zostać świadomym dawcą. Powiedz bliskim, czy zgadzasz się na zostanie dawcą narządów i tkanek po śmierci - zaapelował resort zdrowia we wpisie na platformie X.

Reklama

MZ przypomniało równocześnie, że można także rejestrować się w bazie dawców szpiku i oddać krew w najbliższym centrum krwiodawstwa.

Światowy Dzień Donacji i Transplantologii to święto o randze globalnej, które pierwszy raz obchodzone było w Genewie 14 października 2005 roku.

Pierwszy przeszczep narządu (nerki) miał miejsce w roku 1954 w USA, a pierwszy przeszczep serca odbył się w Kapsztadzie w roku 1967, lekarze z RPA w tym samym roku też z sukcesem przeszczepili po raz pierwszy wątrobę.

Pierwszy polski przeszczep został wykonany 26 stycznia 1966 r. - było to pierwsze udane przeszczepienie nerki, które zostało przeprowadzone w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Pierwsza w Polsce udana transplantacja serca miała miejsce 5 listopada 1985 r., pod kierownictwem prof. Zbigniewa Religi.

W 2022 r. w Polsce przeszczepiono prawie 1399 narządów, o ponad 120 więcej niż rok wcześniej.