Rekord zakażeń koronawirusem

10 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 434 nowych zakażeniach koronawirusem. To rekordowy wynik tej jesieni. Słupki pokazujące liczbę infekcji od połowy sierpnia nieustająco rosną. Poprzedni wynik wynoszący ponad 400 miał miejsce w kwietniu, gdy opadała poprzednia fala zakażeń.

Reklama

Z kolejnymi wzrostami, choć znacznie mniejszymi niż wcześniejsze, zmaga się (m.in. Niemcy, Stany Zjednoczone) lub jeszcze niedawno zmagało (jak choćby Wielka Brytania) także wiele państw zachodnich. Nowe infekcje spowodowane są dwoma najnowszymi podwariantami wariantu Omikron - Erisem (oficjalne oznaczenie to EG.5) oraz Pirolą (BA.2.86), które wypierają powoli wcześniejsze szczepy.

Reklama

Nowa szczepionka - kiedy będzie dostępna w Polsce?

Poprzednim podwariantem, który bardzo długo dominował, był XBB.1.5, nazywany Krakenem. Na przełomie sierpnia i września Europejska Agencja Leków dopuściła do użytkowania kolejną zmodyfikowaną szczepionkę przeciwko COVID-19, właśnie skierowaną przeciwko Krakenowi. Opracowana została przez firmę Pfizer.

Trwa właśnie proces dostarczania preparatów do poszczególnych państw. Polska, jak zauważył niedawno na Twitterze lekarz Paweł Grzesiowski, jest jedną z ostatnich w kolejce.

"Sfrustrowani pacjenci pytają, dlaczego nie ma nowych szczepionek przeciwko COVID na ten sezon. Okazuje się, że cała Europa ma nowe szczepionki z wyjątkiem Polski i Węgier. Godna do pozazdroszczenia solidarność w lekceważeniu najskuteczniejszej metody profilaktyki chorób zakaźnych" - napisał pediatra i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Reklama

O terminie dostaw do Polski wypowiedział się niedawno wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

- Jeśli chodzi o szczepionki na COVID-19, czekamy na akceptację Europejskiej Agenci Leków dla jednej ze szczepionek, będzie 12 października. Na początku listopada będzie pełen dostęp dla wszystkich osób, które będą zainteresowanie tym szczepieniem. Na dzień dzisiejszy pacjenci nadal mogą się szczepić szczepionkami zgodnie z ostatnim zaleceniem, które zostało wydane w kwietniu. I takie osoby cały czas się szczepią w tych podmiotach, które są uprawnione – powiedział.

Minister zdrowia Katarzyna Sójka zapewniła natomiast, że szczepionka przeciw nowemu wariantowi COVID-19 będzie dostępna dla wszystkich, nie tylko dla osób z grup ryzyka.

- Ta szczepionka będzie w pełni dobrowolna, oczywiście, ale z naszą zachętą, by myśleć o tym aspekcie zdrowotnym - wyjaśniła.

Minionej doby zaszczepiło się w Polsce 60 osób. Liczba osób w pełni zaszczepionych w naszym kraju to 22 649 182 (stan na 10 października).