Firma Junyou Medical Technology, która pod koniec sierpnia zdobyła trzecią nagrodę w grupie biomedycznych start-upów w Chinach, prowadzi od 7 września rekrutację dawców mikrobioty jelitowej, czyli kału.

Instytucja oferuje wynagrodzenie pieniężne w wysokości od 100 do 300 juanów (59–177 zł), przy czym w ciągu miesiąca można oddać maksymalnie 22 "darowizny", co przekłada się na sumę 6600 juanów, czyli 4 tys. złotych.

Reklama

Dodatkowo Junyou zapewnia co roku darmowe badania fizykalne o wartości 2 tys. juanów oraz porady medyczne przez cały okres udziału w programie.

Reklama

Oferta wzbudziła szerokie zainteresowanie – informują lokalne media.

Jednak jak dowiedział się reporter portalu Hong Xing, dotychczas zaledwie co dziesiąty kandydat spełnił surowe wymogi rekrutacyjne. Bowiem dawcami mogą zostać osoby wieku od 18 do 30 lat ("preferowani studenci pierwszego roku"), cieszące się dobrym zdrowiem, ze wskaźnikiem BMI w zakresie 18,5–23,9, które "nie chodzą spać późno w nocy, nie palą, nie piją, jedzą regularnie i mają regularny rytm wypróżnienia".

Firma na swojej stronie internetowej informuje, że zawsze traktowała "utrzymanie ludzkiego mikrosystemu i promowanie harmonijnej i trwałej witalności" jako swoją misję, "wspierając pacjentów w utrzymaniu długotrwałej równowagi bakteryjnej, immunologicznej i metabolicznej, aby uzyskać trwałe korzyści zdrowotne, wydłużyć życie i poprawić jego jakość".

W medycynie przeszczep stolca jest jedną z metod leczenia nawracającego zakażenia bakterią Clostridioides diff., która może powodować zapalenie jelita grubego i zagrażającą życiu biegunkę (nawet kilkadziesiąt wypróżnień dziennie).