- Od czasu zarejestrowanie pierwszego przywleczonego zza granicy przypadku we wrześniu 2022 r. i pierwszego lokalnego zarażenia wirusem w czerwcu 2023 r. ponad 20 prowincji zgłosiło występowanie wirusa małpiej ospy, który wywołuje ciągłe wybuchy epidemii i "ukryte" transmisje - poinformowała Narodowa Komisja Zdrowia w piątkowym (15 września) komunikacie.

Reklama

Z danych chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wynika, że w czerwcu tego roku w Chinach odnotowano 106 nowych potwierdzonych przypadków, a w lipcu już 491 przypadków i 501 w sierpniu.

Zgodnie z oświadczeniem komisji od środy 20 września choroba będzie na liście choroba kasy B, do której przypisano oprócz COVID-19, także AIDS i SARS.

W przypadku chorób tej klasy władze mogą podejmować środki nadzwyczajne, takie jak ograniczanie możliwość zgromadzeń, zamknięcie szkół i zakładów pracy oraz odcinanie obszarów, na których występuje jej ognisko – podkreśla agencja Reutera.

Sytuacja ta kontrastuje z ogłoszonym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w maju końcem stanu alarmowego wprowadzonego przed rokiem w związku z rosnącą liczbą zakażeń na świecie.

Według danych WHO od 1 stycznia 2022 r. do 9 sierpnia b.r. zgłoszono łącznie 89 308 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków małpiej ospy, w tym 152 zgony, w 113 krajach.

Objawy małpiej ospy

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch-trzech tygodniach.