Najbardziej dotknięty epidemią jest region Piura na wybrzeżu Pacyfiku, gdzie w marcu cyklon Yaku spowodował zniszczenia i powodzie. Zaleganie wody sprzyja rozmnażaniu się komarów Aedes aegypti, a region zamieszkują m.in. ubogie społeczności, które zasoby wody pitnej przechowują w otwartych zbiornikach.

Reklama

Wysiłki rządu Peru skierowane są głównie na prewencję i kontrolowanie rozmnażania się komara, który składa jaja w zbiornikach wody stojącej.

Objawy dengi

Najczęstsze symptomy dengi to nagła gorączka, bóle mięśni i stawów oraz plamy na całym ciele. Najgroźniejsze przypadki infekcji, jak gorączka krwotoczna, mogą doprowadzić do śmierci.

Reklama

Według źródeł rządowych, przyczyny wybuchu epidemii związane są ze zmianami klimatycznymi i tzw. efektem El Nino - ociepleniem Oceanu Spokojnego w strefie równikowej, co napędza cyklony tropikalne i zwiększa ryzyko opadów i powodzi.

Ministerstwo środowiska Peru wskazało w raporcie z 2021 roku na niebezpieczeństwo wzrostu zachorowań na choroby związane ze zmianami spowodowanymi globalnym ociepleniem.