Adam Niedzielski był pytany w czwartek o zapowiedziany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego program darmowych leków dla osób po 65. roku życia i przed 18. rokiem życia. Szef MZ przypomniał, że obecnie taki program obejmuje osoby powyżej 75 lat.

Reklama

Zapytany, kiedy wejdzie w życie rozszerzony program, Niedzielski odparł, że pierwsze przymiarki mówiły o roku 2024. Ale przygotowujemy rozwiązania legislacyjne, które będą jeszcze przyjęte w czerwcu i wtedy tak naprawdę zadecydujemy, czy ten program być może będzie dostępny już od września - poinformował minister zdrowia.

O tę deklarację ministra zdrowia został zapytany w piątek rano w wywiadzie dla Pierwszego Programu Polskiego Radia i Polskiego Radia 24 premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki o darmowych lekach

Reklama

Zastanawiamy się teraz nad z jednej strony poszerzeniem palety wszystkich dostępnych leków, to są oczywiście dodatkowe koszty, ale chcemy ulżyć i seniorom, i mamom. Bardzo często choroba dziecka spędza sen z powiek w sensie dosłownym, ale i w sensie finansowym, dlatego wsparcie przy zakupie antybiotyków i innych leków będzie bardzo wydatnym programem wsparcie dla rodzin - powiedział premier.

A dla osób powyżej 65 roku życia, również zastanawiamy się w gronie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim, czy nie zrobić tego od września czy od października - mówił szef rządu.

Dopytywany, kiedy będzie decyzja w tej sprawie, odpowiedział, że "w ciągu najbliższych kilku tygodni".

autor: Piotr Śmiłowicz