Jak pokazał Narodowy Test Zdrowia Polaków 2020 przygotowany przez Medonet na podstawie ankiety wypełnionej przez 400 tys. internautów, połowa z nas nie uprawia w ogóle sportu, a tylko jedna czwarta poświęca na aktywność fizyczną co najmniej 2 godz. tygodniowo (takie minimum zaleca Światowa Organizacja Zdrowia), a 13 proc. mniej niż cztery godziny miesięcznie. To w oczywisty sposób prowadzi do nadwagi. Zmaga się z nią trzy czwarte mężczyzn i połowa kobiet. W tym otyłych jest 28 proc. panów i 21 proc. pań.
Reklama
Zdrowemu sercu nie sprzyja tez stres. Tymczasem do jego odczuwania przyznajemy się prawie wszyscy. 25 proc. pytanych doznaje go codziennie, jedna trzecia przynajmniej raz w tygodniu. Jak sobie rekompensujemy nieprzyjemne doznania? 15 proc. mężczyzn i 4 proc. kobiet sięga po alkohol codziennie, a kilka razy w tygodniu co trzeci mężczyzna i co siódma kobieta. Mimo wyraźnego spadku liczby palaczy nadal pozostaje ich 8 mln, co oznacza, że pali więcej niż jedna czwarta dorosłych Polaków. A przy tym tylko 30 proc. Polaków codziennie zjada choć jedną porcję warzyw!
Badania profilaktyczne
Nadciśnienie tętnicze dotyka 26 proc. respondentów. To ci, którzy mają diagnozę i utrzymują schorzenie mniej więcej pod kontrolą. Ale czy to wszyscy? Jedna czwarta z nas w ogóle nie mierzyła ciśnienia w ostatnim roku, mogli więc umknąć statystykom. Szacuje się, że na nadciśnienie może cierpieć nawet 15 mln Polaków. Ponadto jedna trzecia w ogóle nie bada poziomu cholesterolu, a jeżeli już, to mało kto pamięta ostatnie wyniki.
Ta sytuacja, niestety, jest dość stabilna. W roku 1960 niewydolność układu krążenia była przyczyną niespełna jednej czwartej (23,4 proc.) wszystkich zgonów. Trzy dekady później, u progu transformacji, z tego powodu umierała już ponad połowa Polaków (52,7 proc.). Od początku XXI w. ta liczba konsekwentnie maleje, jednak dzieje się to powoli, nadal jest to tylko nieco mniej niż 50 proc. Odsetek zgonów z powodu chorób układu krążenia jest przy tym znacznie wyższy od przeciętnego całej Unii Europejskiej (38,1 proc.).
Reklama
Jak zatem wyglądamy na tle Europy? Na początku lat 70. XX wieku współczynniki umieralności z powodu chorób układu krążenia w Polsce i w krajach obecnej tzw. starej Unii (15 krajów tworzących Unię Europejską przed akcesją nowych członków w 2004 r.) były na podobnym poziomie. W tym czasie jednak w Europie Zachodniej zaczęły wyraźnie i konsekwentnie spadać w kolejnych latach. W Polsce wręcz przeciwnie. Wśród mężczyzn wzrastały one do roku 1991, a wśród kobiet do połowy lat 80. Obecny spadek dzieje się równolegle do spadku w krajach zachodnich, więc dystans, jaki mamy do nich, nie zmniejsza się w sposób widoczny.
To bardzo przekłada się na długość życia Polaków. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, przeciętna oczekiwana długość życia dla dziecka urodzonego w Unii Europejskiej w 2018 r. wyniosła 81 lat. W Polsce to poniżej średniej – 77,7 lat. Przy czym najniższą długość życia prognozowano w województwie łódzkim (76,3 lat) i mazowieckim bez regionu stołecznego (76,8 lat). Najwyższą w województwie podkarpackim (79,4 lat) i warszawskim regionie stołecznym (79,1 lat). We względnym zdrowiu, które pozwala nam żyć bez ograniczenia aktywności, Polki żyją na poziomie nieco powyżej średniej europejskiej – 64,6 lat (w Europie średnio 64,2 lat). Zdecydowanie gorzej rzecz przedstawia się wśród panów. O ile Europejczycy cieszą się względnym zdrowiem przez 63,5 roku, to Polacy o dwa lata krócej: 61,3 lat. Na czele statystyk znajdują się obywatele Szwecji. I nie ma wśród nich tak dużej różnicy między płciami. Kobiety cieszą się dobrym zdrowiem do 73,3 roku życia. Dla mężczyzn ten wskaźnik wynosi 70.
O czym mowa
Choroby układu krążenia – schorzenia narządów i tkanek układu krążenia, w szczególności serca, tętnic i żył, nazywane również chorobami układu sercowo-naczyniowego. Ich rozpoznawaniem i leczeniem zajmuje się kardiologia. Do najczęściej diagnozowanych należą:
- nadciśnienie tętnicze,
- miażdżyca,
- zawał serca,
- udar mózgu,
- niewydolność serca,
- choroba wieńcowa,
- gorączka reumatyczna,
- zaburzenia rytmu serca,
- nerwica serca,
- żylaki.