Od połowy lutego w Siedlcach i Skierniewicach prowadzony jest pilotaż e-recepty. Obecnie trwa testowanie oprogramowania.

Reklama

W środę, podczas konferencji o narodowej debacie o zdrowiu, minister Szumowski był pytany o realizację pilotażu e-recept. Szef MZ wskazał m.in., że wprowadzenie e-recept ułatwi pracę lekarzy i zwiększy bezpieczeństwo pacjentów - system będzie weryfikował, czy pacjentowi nie przypisano leków, które razem przyjmowane mogą powodować niebezpieczne interakcje. - Jeśli ktoś omyłkowo wypisał takie leki, to przy elektronicznej recepcie natychmiast pojawia się alert - wyjaśnił.

- Mamy więc szanse nie tylko poprawić efektywność systemu, ale także zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta. To już niedługo zacznie działać. Myślę, że już w najbliższym czasie - powiedział minister zdrowia. Dopytywany, czy chodzi jeszcze o kwiecień, czy początek maja, odpowiedział: Myślę, że początek maja.

Od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

Reklama

MZ wskazuje, że wprowadzenie e-recept przyniesie wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Pacjenci recept nie zgubią lub przypadkowo nie zniszczą, nie będzie już też problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami lub np. brakiem pieczątki lekarza. Jeśli lekarz przepisze kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część w jednej aptece, a pozostałe w innej(np. gdy w jednej nie będzie wszystkich potrzebnych leków).

Pacjenci historię wystawionych e-recept będą mogli sprawdzić w swoim koncie w serwisie internetowym. W systemie będzie także informacja, czy recepta została zrealizowana. Zdaniem MZ, docelowo może to być pomocne w monitorowaniu terapii pacjentów przewlekle chorych (za ich zgodą) - jeśli pacjent nie wykupuje leków, będzie możliwość wysłania mu przypomnienia, że skuteczność terapii zależy od ich przyjmowania.

Pacjenci będą również mogli upoważnić bliskich do dostępu do historii recept. Takie rozwiązanie przygotowano przede wszystkim z myślą o seniorach - dzięki temu dzieci lub wnuki będą mogły sprawdzić, czy starsza osoba wykupiła leki, a w razie potrzeby także receptę zrealizować.