We wtorek w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB) odbyła się konferencja, podczas której podkreślano konieczność odpowiedniego wyposażenia apteczek wakacyjnych.

Reklama

Urząd ocenia, że osoby podróżujące do miejsc, w których do apteki jest łatwy dostęp, mogą zabrać ze sobą jedynie niezbędne leki - te, które przyjmują stale i niektóre środki stosowane doraźnie, np. przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Wybierając się na kilkudniową wędrówkę górską lub rejs po jeziorach, warto jednak lepiej wyposażyć apteczkę i zabezpieczyć się na wszelkie ewentualności.

- Apteczka powinna być zawsze dobrze, indywidualnie skompletowana, w zależności od długości i trasy podróży, rodzaju wypoczynku, wieku podróżujących, a także niezbędnego zapasu leków dla osób przewlekle chorych - podkreślał prezes urzędu Grzegorz Cessak.

Jego zdaniem w apteczce powinny znaleźć się środki przynoszące ulgę w najczęstszych dolegliwościach wakacyjnych, m.in. preparaty przeciwbiegunkowe oraz leki łagodzące objawy przeziębienia. Warto zabrać także środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, np. leki zawierające paracetamol i ibuprofen. Mogą to być także środki na bazie kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), należy jednak pamiętać, że - z uwagi na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a - leku tego nie podaje się dzieciom.

Podczas letnich wyjazdów przydatne mogą okazać się także preparaty odstraszające owady, a także środki dezynfekujące i preparaty łagodzące objawy ukąszeń.

Ważną częścią wyposażenia apteczki powinny być środki opatrunkowe (np. bandaże i plastry wodoodporne) i środki do dezynfekcji ran. Przydać mogą się także preparaty do higienicznej dezynfekcji rąk oraz rękawiczki jednorazowe. Warto, by w apteczce znalazła się także folia NRC oraz termometr.

Podczas gorących, słonecznych dni nie należy zapominać o stosowaniu kremów z filtrem, chroniących przed promieniowaniem UV. Warto zabrać także produkty wspomagające w leczeniu drobnych uszkodzeń skóry. Na wakacyjnych wyprawach przydatne mogą być również leki stosowane w łagodzeniu objawów alergicznych.

Latem należy także pamiętać, że coraz więcej leków jest bardzo wrażliwych na działanie promieni słonecznych, dlatego w żadnym razie nie powinny być one eksponowane na światło słoneczne i wysokie temperatury. Także zażywanie niektórych preparatów w obecności promieniowania słonecznego może wywoływać reakcje fotouczulające, fotoalergiczne, a nawet fototoksyczne. Mogą to być m.in. niektóre leki przeciwbólowe, przeciwcukrzycowe, nasercowe, a nawet kosmetyki. - Te wszystkie informacje są zawarte w ulotce dla pacjenta, dlatego warto ją czytać - przypomina Cessak.

Reklama

W apteczce mogą znaleźć się także tabletki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej, należy jednak pamiętać, by zażyć je w odpowiednim czasie przed podróżą.

Przed podróżą należy sprawdzić, czy nie minął termin ważności któregoś z produktów znajdujących się w apteczce; ważne jest także jej przechowywanie w odpowiednich warunkach. - Zostawiajmy leki w hotelu czy w miejscu, gdzie zamieszkujemy w czasie wakacji i przyjmujmy je przed wyjściem na plażę. Jeżeli jednak musimy jakiś lek wziąć, bo przyjmujemy go cyklicznie, pamiętajmy żeby wziąć ze sobą saszetkę termoizolacyjną, żeby warunki przechowywania (...) nie wpływały na dezaktywację danego leku - przypominał Cessak.

Zawsze warto mieć ze sobą (np. w portfelu) tzw. kartę ICE (in case of emergency), na której wpisujemy nazwisko i numer telefonu osoby, z którą odpowiednie służby skontaktują się, gdyby coś nam się stało.

Ratownik medyczny Kinga Gołębiewska, zwróciła uwagę, że co jakiś czas warto sobie także przypomnieć zasady udzielania pierwszej pomocy, np. w sytuacji zatrzymania krążenia, zranień, zawału serca i ataków padaczki. - Jest rzeczą oczywistą, że wszyscy powinniśmy umieć udzielić pierwszej pomocy, a tę wiedzę powinniśmy wynieść ze szkoły na każdym etapie kształcenia. Pamiętajmy, że nasza szybka reakcja może decydować o życiu lub śmierci poszkodowanego - przypomniała Gołębiewska.