Zdrowie na obcasach

Chodzenie w butach na wysokich obcasach z pewnością może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie oraz pewność siebie, jednak niekoniecznie na nasze zdrowie. Dlaczego? Ludzka stopa jest przystosowana do chodzenia boso, dlatego położenie, jakie przyjmuje w bucie na obcasie, nie jest dla nas naturalne.

- Długotrwałe noszenie butów na wysokich obcasach negatywnie wpływa na mechanizmy kontroli równowagi oraz mięśnie posturalne. Wymusza zmianę stylu chodzenia, prowadzi do przeciążeń stawów kolanowych, biodrowych, lędźwiowego i szyjnego odcinka kręgosłupa. W warunkach prawidłowych stopa stoi płasko, a wyprostowane ciało tworzy kąt prosty z podłożem. Wysoki obcas wymusza pochylenie stopy, co przesuwa środek ciężkości ciała ku przodowi, a to w konsekwencji obciąża przede wszystkim przednią część stopy. Sytuacja ta prowadzi do powstawania mikrourazów tkanek w stawach, co w dłuższej perspektywie może powodować zwyrodnienia – tłumaczy Marcin Radwański, fizjoterapeuta i ekspert marki Litozin.

Czy to oznacza, że powinnyśmy raz na zawsze pozbyć się z szafy wszystkich par szpilek? Na szczęście nie. Chcąc jednak zachować nasze stawy w lepszym zdrowiu, należy pamiętać o kilku zasadach.

1. Wybierajmy buty o obcasie do 5 cm wysokości.
2. Zwracajmy uwagę na usytuowanie obcasa – powinien znajdować się pod środkiem pięty, ponieważ dzięki temu pięta będzie lepiej podparta.
3. Zwracajmy uwagę na grubość obcasa – im grubszy, tym łatwiej będzie nam utrzymać stabilną postawę, co pozwoli odciążyć nasze stawy.
4. Wyższe szpilki zakładajmy na krótko i tylko na wyjątkowe okazje.
5. Wspomagajmy nasze stawy odpowiednimi suplementami, takimi jak Litozin Forte oraz Litozin Kolagen.