Komisja Europejska przekonuje że eks-palacze świecą jaśniej i udostępnia specjalną aplikację dla tych, którym jeszcze się nie udało. Nazywa się iCoach - to program oparty na pionierskich badaniach naukowych i konsultacjach z psychologami - podkreśla Piotr Świtalski z polskiego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. W tej aplikacji chodzi o to, aby krok po kroku osiągać łatwe cele, które pomogą w rzuceniu nałogu. Jest ona dostępna na urządzenia mobilne, ale także można z niej korzystać za pośrednictwem przeglądarki na stornie exsmokers.eu

Reklama

Mapa Europy w ostatecznym kształcie, ze wszystkimi gwiazdkami eks-palaczy, będzie opublikowana dzisiaj w Brukseli przez unijnego komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa, który jest szczególnie zaangażowany w temat palenia. - Jest byłym kardiochirurgiem, poza tym publicznie mówi o swoich traumatycznych przeżyciach, kiedy to musiał patrzeć, jak dwóch jego braci umiera z powodu negatywnych skutków palenia papierosów - dodaje Świtalski.

W ostatnim roku, w Europie było około 700 tysięcy zgonów związanych z paleniem papierosów, a koszty leczenia sięgały 262 milionów euro.