Kardiolog profesor Dariusz Dudek ze szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie podkreśla, że pacjentów trzeba edukować, ale nie podczas wypisu, bo wtedy są za bardzo zestresowani. Najbardziej optymalny jest czas od 3 do 7 dnia po wyjściu ze szpitala. Zgodnie z programem realizowanym w Małopolsce wtedy pacjenci, wraz z rodzinami są ponownie zapraszani do ośrodków kardiologii zabiegowej i przechodzą tam 2-godzinne szkolenia dotyczące stosowania leków i zmiany stylu życia.

Reklama

Profesor Dariusz Dudek dodaje, że pacjent, który przebył zawał musi się ruszać, bo umiarkowana aktywność fizyczna jest najlepszą formą rehabilitacji. - My nie zachęcamy do maratonów, tylko do umiarkowanego wysiłku przez 30 minut 7 dni w tygodniu. Jedną z najbardziej bezpiecznych form ruchu jest nordic walking, który angażuje wiele partii mięśni - dodaje profesor Dudek.

Trwa ogólnopolska kampania edukacyjna "Nie zawal! Wybierz życie", która zwraca uwagę na problem wysokiej śmiertelności wśród chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi. W Polsce co roku ponad 130 tysięcy osób przechodzi zawał.