Zdrowie to jedna z najważniejszych ludzkich wartości. Nam jako pacjentom zależy przede wszystkim na uporaniu się ze swoimi dolegliwościami. I to tak szybko, jak się da. Jednocześnie każda dziedzina medyczna rządzi się swoimi prawami. Oczywiście, każdy przypadek jest inny i zależy od wielu czynników. Natomiast doświadczeni specjaliści potrafią wyróżnić pewne charakteryzujące nas schematy. Skonsultowaliśmy się z lekarzami aktywnie udzielającymi się w ramach funkcjonalności Zapytaj lekarza działającej na portalu abcZdrowie.pl. Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska i lek. Jerzy Bajko zgodzili się nakreślić, o co najczęściej pytają pacjenci w dziedzinie neurologii.

Reklama

Jak pytają pacjenci?

Jak twierdzi dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska, zwykle piszą młodzi pacjenci zaniepokojeni nagłym bólem głowy czy kręgosłupa. Często opisywane są też somatyczne objawy zaburzeń lękowych. Z pytaniami zwracają się rodzice i dzieci pacjentów, chcąc pomóc bliskim. Z kolei osoby starsze zazwyczaj piszą o zawrotach głowy, drętwieniu kończyn i o bólach kręgosłupa. Wielokrotnie pacjenci proszą o interpretacje wyników badań RTG, TK czy MRI głowy lub kręgosłupa.

Ponadto pytający są zaniepokojeni opisywanymi patologiami a termin następnej wizyty u specjalisty neurologa (w poradni) to często „za kilka miesięcy!”. Jako lekarze możemy uspokoić ich niesłuszne obawy. Możemy także wyjaśnić ewentualne wrodzone anomalie, które zwykle nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Jeśli chodzi o prośby o interpretację badania, np. opisu EEG, w tym wypadku szczególnie trudno dawać komentarz. Niezbędna jest bowiem korelacja kliniczna, znajomość objawów, które skłoniły lekarza do skierowania na badanie EEG. Np. leki uspokajające czy przeciwpadaczkowe mają duży wpływ na zapis EEG – dodaje neurolog.

Jak pomóc lekarzowi?

Kontynuując swoją wypowiedź, dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska dodaje – Ważne, aby pacjent podał swój wiek i płeć oraz podstawowe obciążenia. Osobiście często zachęcam do zastanowienia się nad ogólnym stanem zdrowia, obciążeniami chorobowymi, proponuję modyfikację trybu życia, dobrą zdrową dietę, regularny sen i spokój. Niejednokrotnie dominują opisy zaburzeń lękowych i depresyjnych, zaburzeń snu. W tle przewijają się stresy i codzienne problemy. W tych wypadkach cenne są też uwagi od psychologa i psychiatry.

Serwis stanowi dobrą platformę dla szybkiego wyjaśnienia pilnych spraw, odniesienia się do niepokojącego objawu czy wyniku badania. Nie może natomiast zastąpić pełnego badania lekarskiego, a tym bardziej konsultacji specjalistycznej! – Dlatego też – jak dodaje specjalistka – warto zachęcać do rozmów, dalszych konsultacji i leczenia. Jeśli pacjenci mogą czytać udzielane już wcześniej porady specjalistów, warto również wiedzieć, że stanowią one cenny materiał informacyjny wart uwagi - kończy dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska.

Reklama

Jak zmniejszyć bóle migrenowe?

Przechodząc do konkretnych zagadnień, okazuje się, że jednym z najczęściej poruszanych tematów są pytania o migrenowe bóle głowy. Lek. Jerzy Bajko odnosi się do niego następująco: To problem dość złożony. Chciałoby się powiedzieć „proszę o lepsze pytanie”. Bo czyż mamy pewność, że mamy do czynienia z migreną? A jakie badania miał chory wykonane i czy to jest w istocie migrena?

Są różne bóle głowy, które zaliczamy do rozmaitych grup w zależności od symptomatologii. Mamy więc: ból głowy Hortona, ból głowy Łucji Rey, napięciowy ból głowy, naczynioruchowy ból głowy. Istnieje też prawdopodobieństwo, iż patologia naczyń koła tętniczego Willisa może objawiać się bólami głowy. Ból głowy często jest objawem poważnych schorzeń neurologicznych. Dlatego też nie ma większego sensu pisać o lepszych czy gorszych lekach, które można zastosować do przerwania napadu migreny (jeżeli istotnie jest to migrena, a nie np. krwawienie z pękniętego tętniaka wewnątrzczaszkowego). W przerywaniu napadu migreny dobre są leki z grupy sumatryptanów. Konieczna jest natomiast wnikliwa analiza objawów i badania obrazowe dla stwierdzenia przyczyn dolegliwości.

Medycyna jest trudną sztuką i nawet w bezpośrednim kontakcie wymaga wyczucia, swoistej delikatności, ale i stanowczości. Doświadczenie specjalistów pozwala im uspokajać lub ponaglać o rozpoczęcie leczenia, w zależności od tego, czego wymaga sytuacja zarówno od nich, jak i od pacjenta. Specjaliści ci pracują po to, by nam pomóc. Pamiętajmy jednak, że osobą najbardziej odpowiedzialną za stan własnego zdrowia jesteśmy my. Od nas samych też wiele zależy.