Kłopoty ze słuchem są w dzisiejszych czasach powszechnym problemem, który dotyka zauważalną część społeczeństwa. Naprzeciw tej sytuacji wychodzą specjaliści, oferujący pacjentom nowoczesne rozwiązania, przywracające zdolność słyszenia - implanty słuchowe.

Reklama

Dla kogo jest przeznaczony implant ślimakowy

Jednym z ich rodzajów jest implant ślimakowy, będący elektroniczną protezą narządu słuchu, która zastępuje wszystkie części ucha - zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne, przekazując sygnał dźwiękowy bezpośrednio do nerwu słuchowego. Polecany jest osobom dotkniętym głuchotą lub głębokim niedosłuchem odbiorczym, dzieciom, u których zdiagnozowano problemy za pomocą badań przesiewowych, a także ludziom, u których zastosowanie aparatu słuchowego i rehabilitacja nie przynoszą efektu.

Budowa implantu

Światowym liderem w dziedzinie implantów ślimakowych jest firma Cochlear. Jej urządzeń typu Nucleus używa 70% pacjentów. Implant ślimakowy Nucleus składa się z dwóch części: wewnętrznej i zewnętrznej. Wewnętrzną stanowi właściwy implant, w którego skład wchodzą: odbiornik, nośnik elektrod wewnątrzślimakowych, elektroda odniesienia oraz cewka odbiorcza. Z kolei zewnętrzna część to tzw. procesor dźwięku, który kontroluje komunikację z otoczeniem i pracę całego implantu.

Reklama

Mechanizm działania

Implant ślimakowy Nucleus za pomocą procesora wyłapuje dźwięki z otoczenia i przekształca je w sygnał przekazywany do cewki nadawczej. Zebrana informacja trafia za jej pośrednictwem do implantu umieszczonego pod skórą, ten z kolei wysyła sygnały elektryczne do elektrody umieszonej w ślimaku. Elektroda stymuluje włókna nerwu słuchowego i przekazuje je do mózgu. Dzięki temu użytkownik na nowo może słyszeć to, co dzieje się wokół niego.

Regulacja procesora dźwięku

Do prawidłowego działania implantu ślimakowego potrzebne jest jeszcze odpowiednie dopasowanie procesora dźwięku, który zakłada się kilka tygodni po zabiegu wszczepienia. Inżynier kliniczny dobiera ustawienia optymalne dla danego pacjenta, by ten już bez żadnych przeszkód mógł cieszyć się światem pełnym dźwięków.