Ze schorzeniami związanymi ze zmysłem słuchu zmaga się wiele osób. W grupie osób mających sześćdziesiąt i więcej lat co trzecia ma zdiagnozowany niedosłuch. Problemy te niekiedy są na tyle poważne, że nie wystarcza leczenie zachowawcze albo używanie aparatów słuchowych. Na szczęście istnieją nowoczesne rozwiązania, które skutecznie pomagają najbardziej potrzebującym pacjentom – implanty słuchowe.

Reklama

Implant słuchowy Baha na przewodnictwo kostne

Istnieje kilka rodzajów implantów słuchowych. Jednym z najpopularniejszych jest implant Baha zakotwiczony w kości. Korzysta on z naturalnych właściwości kości, które są w stanie przenosić falę akustyczną. Dźwięk omija w ten sposób uszkodzone części ucha zewnętrznego i środkowego.

Implanty Baha poleca się osobom z niedosłuchem przewodzeniowym i mieszanym, u których nie wystarczają aparaty słuchowe na przewodnictwo powietrzne. Sprawdzi się także u ludzi z jednostronną głuchotą, z uszkodzonymi lub niewykształconymi elementami ucha zewnętrznego i środkowego oraz u osób z przewlekłym zapaleniem ucha z wysiękami uniemożliwiającymi założenie aparatu.

Zaawansowany technologicznie

Reklama

Najnowszym implantem na przewodnictwo kostne jest produkt firmy Cochlear z systemem BahaAttract. Składa się on z dwóch części: wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwszą z nich stanowią tytanowy implant i przymocowany do niego wszczepialny magnes, które umieszczone są pod skórą głowy. Z kolei zewnętrza część to tzw. procesor dźwięku. Za pośrednictwem magnesu łączy się go z częścią wewnętrzną, uzyskując niewidzialne połączenie. Ta cecha wpływa na jego wysoką estetykę.

Reklama

Jak działa BahaAttract?

Najpierw sygnały akustyczne z otoczenia trafiają do procesora dźwięku, który wzmacnia je i przetwarza na mechaniczne wibracje. Kolejny krok stanowi przekazanie wibracji z procesora do implantu. Drgania niewyczuwalne dla użytkownika przez kości przekazywane są do ślimaka, który ostatecznie przetwarza je w impuls nerwowy wysyłany do mózgu.

Aby implant na przewodnictwo kostne działał prawidłowo, konieczne jest właściwe dopasowanie procesora mowy. Około miesiąca po zabiegu, gdy rana na skórze się zagoi, a implant połączy się z kością, inżynier kliniczny wspólnie z pacjentem ustawia parametry procesora tak, by pacjent najlepiej rejestrował dźwięki otoczenia i rozumiał mowę.

Pełna refundacja

Warto dodać, że wszczepienie implantów oraz samo urządzenie są całkowicie refundowane przez NFZ. Szczegółowe informacje dotyczące ich otrzymania oraz procesu implantacji można uzyskać na stronie www.razemdlasluchu.pl lub dzwoniąc na infolinię dla osób niedosłyszących i ich bliskich: 22 3333 000.