Pierwszy raz to zarówno ekscytujące, jak i stresujące doświadczenie. Jeśli inicjacja seksualna dokonuje się świadomie, z właściwą osobą i w sprzyjających okolicznościach, po latach wspomina się ją z pewnym sentymentem. Jeżeli jednak pierwszy kontakt intymny jest w dużej mierze dziełem przypadku, a partner nie wzbudza w nas głębszych uczuć lub jest nam wręcz obojętny, może się zdarzyć, że z czasem pożałujemy pochopnej decyzji o podjęciu współżycia. Jak przygotować się do pierwszego kontaktu seksualnego, by uniknąć niesmaku?

Reklama

Ochrona antykoncepcyjna

Chęć rozpoczęcia współżycia to naturalne zjawisko u osób młodych, które są ciekawe nowych doznań i utożsamiają inicjację seksualną z wejściem w dorosłość. Warto jednak uświadomić sobie, że kontakty intymne to nie tylko przyjemność, ale także odpowiedzialność. Bez skutecznego zabezpieczenia przed ciążą pierwsze doświadczenia seksualne mogą zakończyć się poczęciem dziecka i skomplikować wiele życiowych planów, dlatego tak ważne jest zastosowanie skutecznych środków antykoncepcyjnych.

Do najbardziej efektywnych metod zapobiegania ciąży należy przyjmowanie tabletek hormonalnych, dostępnych na receptę. Ginekolog przepisuje pigułki po uprzednim zbadaniu pacjentki i przeanalizowaniu wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych – zachowanie ostrożności w kwestii środków hormonalnych jest konieczne ze względu na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Pigułki hormonalne chronią przed nieplanowaną ciążą, ale nie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego warto zadbać o dodatkową ochronę, stosując prezerwatywy. Kondomy są szczególnie wskazane, gdy planowane zbliżenie będzie inicjacją seksualną tylko dla jednej ze stron, ponieważ druga osoba miała już wcześniej innych partnerów. Niezabezpieczony stosunek stwarza bowiem zagrożenie przeniesienia na partnera groźnych chorób, takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Dojrzałość emocjonalna

Reklama

Ochrona antykoncepcyjna podczas pierwszego razu to podstawa, ale w kontekście inicjacji seksualnej nie sposób nie wspomnieć o innym, nie mniej ważnym jej aspekcie, a mianowicie o gotowości na podjęcie współżycia. Wbrew pozorom, to pojęcie nie ogranicza się do chęci odbycia stosunku lub do odczuwania pożądania w stosunku do partnera. Stan gotowości do seksu wiąże się także z pragnieniem wejścia w bliższą relację z partnerem przy pełnej świadomości jej następstw. Aby czuć się w pełni gotowym na zbliżenie, musimy mieć do swojego partnera pełne zaufanie. Niezbędna jest również silna więź emocjonalna, która sprawia, że będąc z nim, nie odczuwamy wstydu, mimo iż obnażamy się przed nim zarówno fizycznie, jak i duchowo.

Reklama

Jak przygotować się do inicjacji seksualnej?

Jeśli jesteś w związku i chcesz odbyć swój pierwszy raz ze swoim obecnym partnerem, zadbaj o intymność w waszej relacji. Zanim zdecydujecie się na seks, zacznijcie poznawać swoje ciała – delikatne pieszczoty i pocałunki pozwolą wam dowiedzieć się, jak sprawiać sobie nawzajem przyjemność i które miejsca na ciele partnera są szczególnie podatne na dotyk. Stopniowo wprowadzajcie coraz śmielsze elementy gry wstępnej i oswajajcie się z nagością, by w trakcie zbliżenia móc całkowicie ponieść się emocjom, nie martwiąc się o niedoskonałości figury lub uczucie wstydu.

W filmach inicjacja seksualna jest nierzadko przedstawiana jako magiczny moment przejścia w dorosłość. W praktyce bywa z tym różnie – podczas pierwszego razu większość kobiet obawia się bólu w trakcie przebicia błony dziewiczej, a mężczyźni stresują się na myśl o przedwczesnym wytrysku. Właściwy partner, skuteczna antykoncepcja i odpowiednio długa gra wstępna nie sprawią wprawdzie, że rozerwanie błony będzie bezbolesne, a mężczyzna pobije rekord długości stosunku, ale z całą pewnością obniżą poziom stresu związanego z inicjacją i nie zniechęcą do kolejnych zbliżeń.