W Bydgoszczy obraduje 11 Kongres Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Specjaliści prezentują najnowsze dokonania w tej dziedzinie medycyny, a także wyznaczają nowe cele.

Reklama

Jak twierdzi konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej profesor Lech Cierpka, w Polsce należy silniej propagować ideę przeszczepów rodzinnych. Takie przeszczepy stanowią najwyżej 4 procent liczby transplantacji, a na przykład w Skandynawii jest to około 40 procent. Zdaniem profesora Cierpki, jeśli ktoś w rodzinie ma schyłkową niewydolność nerek i wie, że przestaną one pracować, to powinien rozmawiać z krewnymi, czy któryś nie mógłby mu oddać nerki.

Krajowy konsultant dodał, że w naszym kraju powinna się również rozwinąć sieć koordynatorów do spraw przeszczepów. - Będę dążył do tego, żeby w każdym szpitalu wieloprofilowym był koordynator - zapewnił profesor. Obecnie jest tak, że w jednym szpitalu jest wielu dawców, a w innym nie ma żadnego przez rok.

Profesor Lech Cierpka kieruje Kliniką Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej w Szpitalu Klinicznym w Katowicach. Ośrodek ten plasuje się w krajowej, jak i europejskiej czołówce. Przeszczepiane są w nim nerki, trzustka i wątroba. Profesor Cierpka jako pierwszy w kraju rozpoczął program wczesnego przeszczepiania trzustki u osób z cukrzycą. Tego rodzaju transplantacje zapobiegają wyniszczeniu nerek chorych pacjentów.