W woj. kujawsko-pomorskim akcja rejestracji potencjalnych dawców odbywa się w Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz w Centrum Handlowym Plaza w Toruniu. Chętnym pobierana jest ślina z wewnętrznej strony policzka.

Reklama

W Olsztynie w centrum handlowym Aura znajduje się specjalne stoisko (do godz. 20.00) gdzie można uzyskać niezbędne informacje. Można też zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku.

Żeby zostać dawcą, należy spełnić kilka warunków: osoba nie może ważyć mniej niż 55 kilogramów, a wskaźnik masy ciała w stosunku do wzrostu nie może być większy niż 40. Potencjalny dawca musi być między 18., a 55. rokiem życia oraz nie może chorować na niektóre choroby.

Szpik do przeszczepu pobierany jest na dwa sposoby. Z krwi obwodowej, za pomocą maszyny, która przetacza krew i oddziela od niej komórki. Ten zabieg trwa od 2,5 do 4 godzin i przeprowadza się go w 80 na 100 przypadków. W pozostałych przypadkach szpik pobiera się z kości biodrowej. Ten zabieg trwa 40 minut i wykonuje się go pod narkozą.

Co roku w Polsce na białaczkę choruje 6 tysięcy osób. Pomimo wielu kampanii potencjalnych dawców szpiku jest kilkukrotnie mniej.

Reklama