WZW A potoczenie nazywane jest chorobą brudnych rąk. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub przez spożycie zanieczyszczonej wirusem żywności oraz wody lub kostek lodu. - Natomiast WZW B czyli żółtaczką wszczepienną można zakazić się poprzez kontakt z krwią chorego - wyjaśnia profesor Alicja Wiercińska-Drapało z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do zakażenia może dojść podczas wizyty w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, gabinetach stomatologicznych, medycyny estetycznej, a także w placówkach medycznych poprzez niedostatecznie zdezynfekowany sprzęt.

Reklama

Wirusowe zapalenie wątroby typu B najczęściej przebiega bezobjawowo. Może prowadzić do do rozwoju marskości wątroby, a w konsekwencji nawet raka tego narządu.

Według szacunków w Polsce jest pół miliona nosicieli wirusa HBV - czyli wirusowego zapalenia wątroby typu B. Co roku jest zgłaszanych ponad półtora tysiąca nowych zachorowań na tę chorobę. Według badań HBV jest stokrotnie bardziej zakaźnym niż wirus HIV.

Aktualna lista punktów szczepień biorących udział w kampanii jest dostępna na stronie www.zoltytydzien.pl. Akcja potrwa do 25 października.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Reklama