Profesor Maruszewski, kierownik kliniki kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie zaznacza, że należy "uszczelniać" system finansowania służby zdrowia i nie marnować pieniędzy, ale priorytetem musi być ratowanie zdrowia i życia pacjentów. Gość PR24 wyraził pewność, że wobec małej Dominiki zostały złamane kanony pomocy medycznej, ale sprawa ma szerszy kontekst. Profesor stwierdził, że obecnie zanika wrażliwość i misyjne wartości wśród lekarzy. Dodał, że system zdrowotny jest "wciąż pod naciskiem księgowych", dlatego podobne patologie będą zdarzały się częściej.

Reklama

Profesor Maruszewski, który jest także współtwórcą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podkreślił, że sprawa winnych śmierci dwuipółletniej dziewczynki nie może się rozmyć i muszą oni zostać ukarani. Wyraził także nadzieję, że sprawa potrząśnie systemem i świadomością osób odpowiedzialnych za tragedię. Jednocześnie sprzeciwił się "fałszywej solidarności zawodowej" lekarzy i powiedział, że liczy na to, że WOŚP wciąż będzie funkcjonował i spełniał swoją misję, jaką jest ratowanie życia dzieci.

Jerzy Owsiak w reakcji na śmierć dwu- i półletniej dziewczynki pozostawionej bez opieki medycznej powiedział, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy może przestać działać.